KUKE: spadła liczba upadłości firm

ISBnews
opublikowano: 11-03-2014, 11:55

Liczba upadłości ogłoszonych w lutym br. wyniosła 65, tj. o 12,2% mniej niż rok wcześniej, ale o 6,6% więcej niż w poprzednim miesiącu, wynika z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego, cytowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). KUKE podtrzymała prognozę, według której w całym 2014 r. liczba upadłości wyniesie ok. 839 przedsiębiorstw, czyli o 5,3% mniej niż rok wcześniej, choć zasygnalizowała możliwość obniżenia prognozowanej liczby upadłości.

"Od czterech miesięcy upadłości wśród spółek prawa handlowego utrzymują się na zdecydowanie niższym poziomie niż w ciągu ostatnich dwóch lat (o około 30%). To oznacza, że gospodarka Polski wychodzi z zeszłorocznego spowolnienia w szybszym tempie niż się tego spodziewano" - czytamy w komunikacie.

W lutym ogłoszono upadłość 45 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego, tj. tyle samo, co w styczniu. W ujęciu rocznym wynik jest mniejszy o 29,7%.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (marzec 2013 r. – luty 2014 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 852 przedsiębiorstwa. Suma upadłości po lutym okazała się o 1,0% niższa od zanotowanej na koniec stycznia (861). Przed rokiem w lutym 2013 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 900. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o 5,3%, podano także.

"Na pierwszym miejscu pod względem natężenia upadłości znajduje się branża budowlana. W ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży uległo zmniejszeniu z 3,53% do 3,45%. W analogicznym okresie 2013 r. natężenie upadłości również wynosiło 3,45%. Mimo wciąż wysokiego poziomu upadłości można zauważyć poprawę. Natężenie upadłości jest takie samo jak przed rokiem a przypomnijmy, iż jeszcze w październiku zeszłego roku wynosiło ono 3,82%" - czytamy dalej.

Kolejne miejsce wśród branż o najwyższym natężeniu upadłości zajmuje branża związaną z produkcja pozostałego sprzętu transportowego (2,00%), a na trzecim miejscu - branża związana z działalnością finansową i ubezpieczeniową (poziom natężenia upadłości w ciągu miesiąca zmniejszył się tu z 2,16% do 1,98%), podano też w materiale.

KUKE spodziewa się, że wzrost gospodarczy w 2014 r. przyspieszy do 3,0%, a wskaźnik rentowności obrotu netto firm podwyższy się do 4,5%.

"W całym 2014 roku liczba upadłości wyniesie około 839 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 5,3% mniej niż w 2013 roku (886 upadków). Biorąc pod uwagę zaobserwowany trend spadku liczby upadłości spółek prawa handlowego istnieje prawdopodobieństwo obniżenia prognozy liczby upadłości" - konkluduje Korporacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane