Czytasz dzięki

Kultura, natura i high-tech

Materiał partnera
opublikowano: 29-05-2017, 15:32
aktualizacja: 29-05-2017, 15:36

Małopolska jest nie tylko ekscytująca i piękna. To idealne miejsce do życia i prowadzenia biznesu.

Wstajesz rano, chociaż wcale nie musisz, ale robisz to codziennie bo lubisz witać nowy dzień wraz z budzącym się Kazimierzem. Twój poranny rytuał to esencjonalna kawa i rogalik w ulubionym lokalu przyklejonym do galerii sztuki, tej obok restauracji żydowskiej, która serwuje doskonałe ryby. Po drodze do studia, w którym pracujesz nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w grach edukacyjnych. Mijasz kiosk, witasz się z kioskarzem, zaopatrujesz się w gazetę, i już jesteś na miejscu. Nowy dzień, nowe szanse.

Albo jest tak, że pracujesz do późna bo Twój mózg najlepiej funkcjonuje w nocy. Razem ze swoimi współpracownikami wybraliście na lokalizację startupu Nowy Sącz. Olbrzymie poddasze, które wynajmujecie do prowadzenia biznesu jest tak przytulne, że niejednokrotnie po pracy spędzałeś tutaj noc, a budząc się podziwiałeś zapierający dech w piersiach widok na góry. Atrakcyjne warunki najmu, dziesiątki firm, z którymi możesz współpracować przy tworzeniu projektów, bliskość granicy – jesteś w sercu Europy i możesz wszystko.

Region możliwości

Tak naprawdę dowolna lokalizacja w Małopolsce sprzyja, żeby założyć tu biznes i cieszyć się fantastycznym zapleczem pozwalającym go prowadzić. Perspektywa osiedlenia się właśnie tutaj skusiła już wielu i nadal pozostaje bardzo atrakcyjna. Region małopolski to zagłębie kultury i natury jednocześnie, to unikalne miejsce, fantastyczny klimat i ludzie, którzy go tworzą. Małopolska należy do czołówki polskich regionów pod kątem innowacyjności. W ostatnich latach olbrzymie kwoty płyną szerokim strumieniem do przedsiębiorców lokalnych, a jej potencjał naukowy i rozwojowy tworzy zaplecze ludzkie i stanowi o sile regionu. W granicach Małopolski powstają wyjątkowe wynalazki i technologie, działają liczne wybijające się w świecie firmy, żeby wymienić chociażby Brainly czy absolutną gwiazdę - Estimote.

Skalę potencjału regionu pokazują twarde dane: w Małopolsce prowadzi obecnie działalność ponad 370 tys. firm. W ostatniej dekadzie średni wzrost liczby podmiotów gospodarczych wyniósł 20,7 %, podczas gdy w skali kraju było to wzrost na poziomie 11,4 %. Od kilku lat widoczny jest wyraźny wzrost gospodarczy regionu – wstępne szacunki PKB wg województw na 2014 r. wskazują 36% wzrost w stosunku do 2008 r. Z ostatnich analiz Eurostatu wynika, że Małopolska jest jednym z 28 najszybciej rozwijających się regionów Unii Europejskiej, co oznacza, że między 2008 a 2014 rokiem uzyskała co najmniej 10 pkt proc. wzrostu w stosunku do średniej unijnej.

Najważniejsi są ludzie

Małopolska to jeden z najlepszych w kraju ośrodków akademickich. Perłą w koronie regionu jest oczywiście Uniwersytet Jagielloński, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Akademia Górniczo-Hutnicza także słynie ze swoich wysoko wykwalifikowanych kadr, a dobrych uczelni pojawia się z roku na rok coraz więcej. Na małopolskich uczelniach kształci się w sumie blisko 180 tys. studentów. Silny kapitał ludzki, dobrze wykształceni mieszkańcy – to wszystko wpływa na atrakcyjność inwestycyjną regionu i przyciąga do Małopolski inwestorów, który otwierają tutaj oddziały swoich firm (od kilku lat widać, że w regionie tworzone są wysokospecjalistyczne stanowiska pracy, otwierane centra B+R międzynarodowych firm). Poważni gracze inwestują w pomysły biznesowe małopolskich przedsiębiorców, głównie start-upów, które działają w obszarach nowoczesnych technologii i podbijają świat swoimi pomysłami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane