Kup Suwary od Romana Karkosika

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 08-07-2009, 00:00

Producent trójkątów ostrzegawczych szuka inwestora. Po raz kolejny w swojej historii.

Na sprzedaż jest kontrolny pakiet akcji wart 18 mln zł

Producent trójkątów ostrzegawczych szuka inwestora. Po raz kolejny w swojej historii.

Wygląda na to, że wokół Suwar znów zaczęli krążyć inwestorzy zainteresowani przejęciem kontrolnego pakietu akcji. Takie informacje płyną z "imperium" Romana Karkosika, głównego akcjonariusza giełdowej spółki.

— Potwierdzam, że zgłaszają się inwestorzy zainteresowani inwestycją w Suwary. Są to zarówno podmioty finansowe, jak i branżowe — mówi Wojciech Sobczak, wiceprezes spółki.

Skąpi jednak szczegółów. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że w Suwarach trwa już proces due diligence (wszechstronne badanie prawno-finansowe) prowadzony przez więcej niż jeden podmiot. Za najpoważniejszego kandydata na inwestora nasze źródła uważają "firmę z branży, w której działają Suwary, z kontynentu północnoamerykańskiego".

Chętni są…

Suwary nie po raz pierwszy wchodzą w negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Ostatnio było to ponad rok temu. Wtedy nie wypaliła przygotowywana przez rok fuzja z inną spółką z grupy Romana Karkosika — Boryszewem Erg. Nie zgodzili się wówczas mniejszościowi udziałowcy Suwar, a sam Karkosik nie dysponował wystarczającą większością głosów, by mimo to przeforsować uchwałę o fuzji. Po fiasku projektu połączenia inwestor ogłosił, że rozważa wyjście z Suwar. Do negocjacji z nim miały przystąpić fundusze private equity, ale ostatecznie z rozmów nic nie wyszło.

Teraz wynik rozmów może być inny. Przede wszystkim dlatego, że Roman Karkosik sprzedaje pakiet dający taką większość głosów, która wystarcza do podejmowania wszystkich kluczowych decyzji. W maju odkupił bowiem od jednego z mniejszościowych akcjonariuszy — Dariusza Orłowskiego — akcje stanowiące 16 proc. kapitału. Ma więc teraz, bezpośrednio i z podmiotami powiązanymi, ponad 50 proc. głosów, podczas gdy rok temu 42 proc.

— Od kiedy Roman Karkosik ma pakiet dający skuteczną kontrolę nad spółką, rozmówców jest więcej — przyznaje Wojciech Sobczak.

…ale już od lat

Co na to Porozumienie Akcjonariuszy, które kontroluje 23,65 proc. kapitału? Zachowuje stoicki spokój.

— W przypadku Suwar od wielu lat oraz z pewną regularnością mówi się o wejściu inwestora. Po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić — podkreśla Witold Kowalczuk, reprezentujący Porozumienie Akcjonariuszy.

Pod względem operacyjnym Suwary mają ostatnio dobrą passę. I to mimo kryzysu. W pierwszym kwartale zysk netto sięgnął rekordowego poziomu 1,5 mln zł, mimo że przychody spadły o 14 proc., do 10,8 mln zł. Jednocześnie spółka lubi się chwalić wysokim poziomem gotówki w kasie (około 5 mln zł). Kapitalizacja Suwar sięgnęła wczoraj 35 mln zł.

Magdalena Graniszewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane