Kupili rynek, nie szybkie zyski

Marcin Goralewski
16-04-2004, 00:00

Przejęty przez Apatora Pafal ma pochwalić się 5-proc. rentownością. To może oznaczać 3,5 mln zł zysku netto.

Toruński Apator, notowany na giełdzie producent aparatury pomiarowej, podsumował pierwszy kwartał 2004 r. Jego zarząd nie podał jeszcze konkretnych danych, ale jest zadowolony.

— Zdecydowanie poprawiliśmy wyniki w porównaniu z tymi sprzed roku — mówi Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora.

Kwartalne przyspieszenie

Nie było to trudne. W pierwszym kwartale 2003 r. giełdowa spółka zarobiła zaledwie 407 tys. zł przy 14,3 mln zł przychodów ze sprzedaży. W kolejnych poprawiała wyniki. Zysk netto oscylował w przedziale 2,4-3,2 mln zł. W tym roku firma planuje 18 mln zł zysku (z czego 5,6 mln zł to odszkodowanie z tytułu nieudanej próby sprzedaży nieruchomości).

— Nie planujemy weryfikacji prognozy zysku. Jest ona ostrożna i taka pozostanie. Inaczej wygląda kwestia przychodów grupy. Nie wyniosą one 116 mln zł, jak wcześniej prognozowaliśmy, ale grubo ponad 200 mln zł — mówi prezes spółki.

Skąd ten nagły wzrost obrotów? 1 kwietnia Apator sfinalizował kosztem 15,6 mln zł przejęcie większościowego pakietu akcji Pafalu, branżowego konkurenta.

— Pafal nigdy nie będzie tak rentowny, jak spółka-matka. Docelowo chcemy osiągnąć 5-proc. rentowność przy około 70 mln zł przychodów. Na ten rok spółka planuje zysk, ale jeszcze nie wiemy, czy uda się jej zrealizować plany. Przejęcie miało wzmocnić naszą pozycję rynkową. I tak się stało — wyjaśnia Janusz Niedźwiecki.

Akwizycje niewykluczone

Być może Apator zaskoczy w tym roku rynek kolejnymi akwizycjami.

— Chcemy stworzyć firmę, która będzie zajmowała się opomiarowaniem wszystkich mediów docierających np. do mieszkań. Mamy więc na celowniku kilka krajowych firm — zapowiada prezes Apatora.

Decyzje o przejęciach mają zapaść dopiero po zainkasowaniu pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości w Toruniu. A transakcja wcale nie jest pewna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Kupili rynek, nie szybkie zyski