Kurczy się sprzedaż Tesco

MZAT
opublikowano: 06-06-2013, 00:00

Brytyjska sieć dołuje w Polsce — ten rok zaczęła od spadku sprzedaży o 8,2 proc.

Co robić, gdy jest źle? Zawsze można schować głowę w piasek. Brytyjskie Tesco jeszcze w 2011 r. chwaliło się 12,6 mld zł przychodów na polskim rynku, co czyniło je 12. największym przedsiębiorstwem w kraju (według „Listy 500” Polityki) i graczem numer dwa na rynku handlu detalicznego. Teraz spółka konkretnych liczb nie ujawnia i na żadnych listach się nie pojawia — ale o tym, że dzieje się w niej nie najlepiej, wiadomo z raportów giełdowych notowanej w Londynie spółki matki.

W pierwszym kwartale tego roku finansowego (w przypadku Tesco trwającym od końcówki lutego do 25 maja) Tesco zanotowało w Polsce 8,2-procentowy spadek sprzedaży LfL, czyli w tych samych sklepach, które działały rok wcześniej. To kontynuacja złej passy — w ostatnim kwartale ubiegłego roku spadki LfL wyniosły bowiem 8,3 proc., a w całym 2012 r. — 3 proc. Gorzej w pierwszym kwartale było tylko w Czechach (-9 proc.) i Turcji (-15 proc.) — nie licząc USA, z którego sieć zaczęła się wycofywać w tym roku po sześciu latach nieudanej ekspansji.

— Spadek sprzedaży porównywalnej był oczekiwany, ale słabość Tesco na rynkach międzynarodowych jest powodemdo zmartwień. Jego udziały rynkowe są pod presją i będą nadal podgryzane przez niskokosztowych konkurentów — uważa Richard Hunter, analityk Hargreaves Lansdown. Philip Clark, prezes Tesco, tłumaczył, że spadki spowodowane były „słabą koniunkturą”, ale przyznał, że przyczyniło się do nich „przeznaczanie zbyt dużej części powierzchni handlowej na elektronikę”, której sprzedaż szybko przenosi się do internetu. Sieć likwiduje ostatnio półki z telewizorami czy komputerami, powiększając ich kosztem m.in. dział tekstylny (ma własną markę modową F&F) czy stoiska z zabawkami, a także z produktami spożywczymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane