Kurdowie wstrzymują eksport ropy

PAP
02-04-2012, 10:42

Autonomiczny rejon kurdyjski na północy Iraku poinformował o wstrzymaniu eksportu ropy naftowej w związku ze sporem finansowym z rządem centralnym w Bagdadzie - pisze w poniedziałek Associated Press.

Rząd irackiego Kurdystanu zawarł w ostatnich latach wiele kontraktów z firmami naftowymi, mimo że Bagdad twierdzi, iż Kurdowie nie mieli do tego prawa. W 2011 roku osiągnięto porozumienie, na mocy którego Kurdowie wysyłają ropę do Bagdadu, który ją następnie sprzedaje, po czym każda ze stron bierze 50 proc. wpływów.

W oświadczeniu wydanym w niedzielę wieczorem rząd kurdyjski poinformował, że od maja ub.r. Bagdad nie przekazał żadnych pieniędzy z tytułu dostaw ropy, chociaż otrzymywał z regionu kurdyjskiego co najmniej 50 tys. baryłek dziennie.

Ministerstwo ds. zasobów naturalnych irackiego Kurdystanu zapewniło, że wznowi dostawy ropy, gdy tylko rozstrzygnięta zostanie kwestia płatności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurdowie wstrzymują eksport ropy