Kuroda: Bank Japonii gotowy do wsparcia gospodarki

opublikowano: 12-03-2020, 07:52

Haruhiko Kuroda, prezes Banku Japonii (BOJ) stwierdził, że bank centralny jest gotowy odpowiedzieć na dalsze kroki w celu wsparcia gospodarki, donosi Reuters.

Deklaracja ta padła po spotkaniu z premierem Shinzo Abe.

Haruhiko Kuroda, szef BoJ
Haruhiko Kuroda, szef BoJ
Bloomberg

W odpowiednim czasie podejmiemy odpowiednie kroki, ściśle monitorując rozwój sytuacji - powiedział Kuroda.

Japońscy politycy i urzędnicy pracują nad wzmocnieniem delikatnego wzrostu po tym, jak epidemia koronawirusa zagroziła rozwojowi gospodarczemu i dodała poważne czynnik ryzyka do wcześniejszych zagrożeń wynikających z napięć handlowych i spowolnienia globalnego popytu.

Spotkanie między Kurodą i Abe - odbywające się raz na kilka miesięcy, ostatnie miało miejsce we wrześniu minionego roku, w celu wymiany poglądów na temat gospodarki i rynków - wyprzedza spotkanie polityczne BOJ w przyszłym tygodniu.

Kuroda przekonywał, że BOJ zapewnia wystarczającą płynność i przyspiesza zakupy aktywów w odpowiedzi na ostatnie ruchy rynkowe, które określił jako „gwałtownie wahające się”.

BOJ znalazł się pod spora presją i naciskami na poluzowanie polityki pieniężnej, ponieważ spowolnienie rynków akcji, wzrost jena i załamanie gospodarcze po epidemii koronawirusa grożą ograniczeniem inwestycji przedsiębiorstw i pchnięciem gospodarki w recesję.

Następne posiedzenie BOJ zaplanowane jest na 18-19 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane