Czytasz dzięki

Kuroda: Bank Japonii szybko zareaguje na koronawirusa

opublikowano: 18-02-2020, 06:51

Stojący na czele Banku Japonii (BOJ) Haruhiko Kuroda stwierdził, że bank centralny rozważy dodatkowe szybkie złagodzenie swojej polityki, jeśli wybuch epidemii koronawirusa znacząco zagrozi japońskiej gospodarce i trendom cenowym, donosi Reuters powołując na dziennik „Sankei”.

Oficjel nazwał wybuch epidemii koronawirusa „największą niepewnością” dla gospodarki krajowej i zadeklarował podjęcie bez wahania „dodatkowych łagodnych kroków”, jeśli wzrosną ryzyka ekonomiczne związane z wirusem

Haruhiko Kuroda
fot. Bloomberg

Musimy rozważyć szybkie zmiany w polityce pieniężnej, jeśli epidemia  znacząco wpłynie na gospodarkę Japonii - powiedział Kuroda

Trzecia co do wielkości na świecie gospodarka przeżywa trudny okres. W ostatnim kwartale 2019 r. PKB Kraju Kwitnącej Wiśni zmniejszył się aż o 6,3 proc., najmocniej od drugiego kwartału 2014. Był to pierwszy spadek gospodarki od pięciu kwartałów. Spowodowane to było w dużej mierze negatywnym wpływem na krajowy popyt ze strony podwyższenia stawki podatku od sprzedaży. W efekcie, delikatna i krucha gospodarka znalazła się na krawędzi recesji, gdyż prognozy wskazują na jej możliwy spadek również w pierwszych trzech miesiącach br.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane