Kuroda: luźna polityka monetarna potrzebna, ale nie na dużą skalę

opublikowano: 05-11-2018, 06:44

Szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że z powodu niskiej inflacji luźna polityka monetarna nadal jest potrzebna, ale nie na tak dużą skalę jak przez ostatnie pięć lat.

- Aktywność gospodarki japońskiej i ceny nie są już w takim stanie, w którym wprowadzenie na dużą skalę polityki pokonania deflacji jest uważane za najbardziej właściwe postępowanie, tak jak było do niedawna – powiedział Kuroda podczas spotkania z liderami biznesu w Nagoi.

Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda, fot. Bloomberg

W 2013 roku Bank Japonii, którym właśnie zaczął kierować Kuroda, rozpoczął program zakupów aktywów na dużą skalę. Obecnie szef banku centralnego wskazuje na „wyraźną poprawę” stanu gospodarki Japonii, poprawę wyników spółek i dobrą sytuację rynku pracy. Podkreśla jednak, że inflacja bazowa wynosiła we wrześniu tylko 1 proc., co oznacza osiągnięcie połowy docelowej wartości.

Kuroda powiedział, że biorąc pod uwagę rozbieżność między dynamiką gospodarki i cen Bank Japonii „wytrwale” będzie kontynuował luźną politykę monetarną, rozważając na bieżąco jej pozytywne i negatywne skutki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu