Kuroda: silny globalny popyt wesprze ożywienie japońskiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-04-2021, 12:16

To m.in. dzięki odrodzeniu się globalnego popytu, japońska gospodarka ma szansę na zdecydowane ożywienie, ocenia Haruhiko Kuroda, przewodniczący Banku Japonii (BoJ).

Haruhiko Kuroda
Haruhiko Kuroda
fot. Bloomberg

Cytowany przez agencję Reuters bankier uważa, że nastawiona na produkcję eksportową gospodarka jego kraju musi liczyć na wzrost zapotrzebowania ze strony rynków zewnętrznych, gdyż krajowy z uwagi na trudną walkę z pandemią nie może solidniej i trwale „stanąć na nogi”.

Podkreślił, że największym czynnikiem ryzyka dla perspektyw gospodarczych jest niepewność związana z pandemią, choć nastroje biznesowe się poprawiają.

Ożywienie w pewnym, stopniu utrzymuje się, ponieważ nastroje biznesowe poprawiają się już od trzech kwartałów z rzędu, mimo że niektóre branże usługowe pozostają pod presją – stwierdził Kuroda.

W jego opinii, ryzyko systematycznie się obniża, po tym jak zauważalny jest wzrost globalnego popytu i jakie są wyniki gigantycznych bodźców fiskalnych. Oba czynniki mają nadal stanowić podstawę ożywienia.

Eksperci wskazują, że wrażliwym czynnikiem nadal pozostaje konsumpcja, a problemy z programem szczepień mogą wydłużyć proces normalizacji.

Kuroda potwierdził „cierpliwą” postawę BoJ odnośnie inflacji. Jego komentarze odczytywane są jako zapowiedź prezentacji nieco bardzie optymistycznych prognoz, która przewidziana jest na 27 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane