Kuroda: wierzę w rosnącą siłę japońskiej gospodarki

opublikowano: 06-11-2017, 10:27

Szef Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda uważa, że wzrost gospodarczy nabiera tempa i rosną szanse na to, by inflacji osiągnęła 2-proc. cel, wzmacniając oczekiwania rynku, że nie pojawią się żadne dodatkowe bodźce, donosi serwis CNBC.

Kuroda stwierdził, że bank centralny uważnie przygląda się skutkom ekonomicznym przedłużającej się ultraliberalnej polityki, w szczególności szkód, jakie może ona wyrządzić marżom instytucji finansowych.

Wyświetl galerię [1/2]

Haruhiko Kuroda, szef BoJ

Bloomberg

Obecna ekspansja gospodarcza nie opiera się na konkretnych czynnikach i jest wspierana przez różne elementy, dlatego uważamy ją za wysoce zrównoważoną - powiedział Kuroda w przemówieniu do liderów biznesu w Nagoi.

Oficjel dodał, że BoJ jest świadomy ryzyka, iż polityka niskich stóp procentowych, jeśli zostanie przedłużona, może negatywnie wpłynąć na zyski instytucji finansowych. Zauważył przy tym, że zmniejszone zyski mogą zniechęcić instytucje finansowe do zwiększania akcji kredytowej.

Kuroda przyznał również, że ogromne zakupy papierów wartościowych dokonywane przez BoJ doprowadziły do "bardzo niskiej" zmienności na japońskim rynku obligacji, która mogłaby zaostrzyć wahania na rynku, a to ryzyko, przed którym banki centralne muszą przestrzegać.

Uwagi te podkreślają dominujący pogląd w BoJ, że polityka ograniczania długoterminowych pożyczek których koszt kształtuej się na poziomei zbliżonym do zera, w połączeniu ze wzmocnieniem ożywienia gospodarczego, są wystarczające do osiągnięcia ambitnego celu 2 proc. w przypadku inflacji.

Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku ramami polityki, BoJ prowadzi obecnie krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie minus 0,1 proc., a rentowność 10-letnich obligacji rządowych wynosi około zero procent.

Obecnie nie widzę potrzeby zmiany czegokolwiek – podsumowuje Kuroda.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kuroda: wierzę w rosnącą siłę japońskiej gospodarki