Czytasz dzięki

Kuroda: zmiany klimatyczne wśród największych wyzwań dla światowej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-10-2020, 08:33

Zmiany związane z klimatem będą w kolejnych latach jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania dla światowej gospodarki, zaś globalne ocieplenie to kwestia dotycząca wszystkich na naszej planecie, uważa Hirohiko Kuroda, szef Banku Japonii (BoJ), informuje Reuters.

Bankier podkreślił, że zmiany klimatyczne przejawiające się m.in. w intensyfikacji najróżniejszych typów klęsk żywiołowych powodują ogromne straty gospodarcze, które będą się nasilać.

Haruhiko Kuroda, szef BoJ
Haruhiko Kuroda, szef BoJ
Bloomberg

Zmiany klimatyczne, to jak urzeczywistnić zieloną gospodarkę… Te kwestie są naprawdę ogromne i muszę powiedzieć, że są to najtrudniejsze problemy, przed którymi stoi globalna gospodarka – stwierdził Kuroda.

W jego opinii, globalna społeczność musi zaoferować pomoc mniejszym gospodarkom m.in. wyspiarskim podatnym na podnoszenie się poziomu mórz, jednocześnie dążąc do rozwoju alternatywnych źródeł energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

Takie działania są potrzebne nie tylko w gospodarkach rozwiniętych, ale także rozwijających się i wschodzących – powiedział.

Dodał, że choć BoJ oferuje bankom komercyjnym tanie środki, które mogą być wykorzystane do udzielania pożyczek m.in. na projekty przyjazne dla środowiska, jednak instytucja nie planuje – przynajmniej na razie – kupować tzw,. zielonych obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane