Kurs akcji Hoopa spada

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 25-09-2003, 00:00

Po euforycznym wręcz początku notowań na giełdzie kurs Hoopa szybkimi krokami zmierza do poziomu z oferty publicznej.

Akcje Hoopa, producenta napojów, były hitem tegorocznego lata. Ich cena startowała z poziomu 21 zł w ofercie publicznej i szybko przekroczyła 36 zł. Potem przyszło załamanie kursu, który niewiele przekracza wartość z rynku pierwotnego.

Robert Niczewski, doradca zarządu Hoopa, wyklucza, że gwałtowny wzrost, a potem spadek kursu spółki to efekt manipulacji.

— Myślę, że Hoop po prostu trafił na parkiet w optymalnym momencie, kiedy indeks WIG20 notował lokalne szczyty. Kiedy nastroje się popsuły, również walory naszej spółki zaczęły tanieć — mówi Robert Niczewski.

Gwałtowne zmiany kursu Hoopa analitycy tłumaczą niewielką płynnością.

— 3 mln walorów spółki trafiło do inwestorów finansowych, którzy praktycznie się nich nie pozbywają. W obrocie jest więc tylko 170 tys. akcji z transzy dla indywidualnych. Przy takiej płynności ze spółką wszystko może się stać. Początkowy wzrost to było wariactwo. Teraz spółka po prostu wraca do normalności — tłumaczy Radosław Solan, analityk BDM PKO BP.

Inwestorzy wstrzymują się też z decyzjami do czasu przejęcia przez Hoop rosyjskiej spółki Megapak. Firma ta kontroluje 10 proc. moskiewskiego rynku napojów, a jej sprzedaż w 2002 r. wyniosła 50 mln USD, co po akwizycji będzie miało istotny wpływ na bilans grupy.

Pierwotne plany zakładały, że projekt pochłonie 15 mln USD, ale to nie jest pewna liczba, gdyż wszystko rozstrzygnie się po prowadzonym obecnie badaniu.

— Transakcja powinna być zrealizowana do końca października — zapewnia Robert Niczewski.

Jego zdaniem, po finalizacji zakupu rosyjskiej spółki kurs powinien ponownie rosnąć. Analityk jest jednak bardziej wstrzemięźliwy.

— Kurs giełdowy odpowiada obecnie wartości spółki. Myślę, że cena rynkowa wahać się będzie w przedziale 22-25 zł — uważa Radosław Solan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs akcji Hoopa spada