Kurs bitcoina pokonał po raz pierwszy 1900 USD

Marek Druś, cnbc.com
aktualizacja: 19-05-2017, 11:35

W piątek kurs bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczył 1900 USD. Wzrost wartości wirtualnego pieniądza ma źródło w rosnącej niepewności geopolitycznej, ale także w jego technologii.

W piątek kurs bitcoina dochodził do 1934,24 USD, wynika z indeksu ceny kryptowaluty publikowanego przez Coindesk. Oznacza to, że wirtualny pieniądz jest już o prawie 7 proc. droższy niż tydzień temu, a wartość wszystkich istniejących bitcoinów sięga 31,41 mld USD.

Zobacz więcej

coindesk.com

Oprócz wydarzeń politycznych, które zwiększają niepewność i skłaniają inwestorów do szukania „bezpiecznych przystani” notowaniom bitcoina sprzyja wzrost jego popularności w Azji, a szczególnie w Japonii. Na japońskich rynkach kryptowaluty jest ona wyceniana wyżej niż w USA. Przy obecnych kursach walutowych za bitcoina trzeba w Japonii zapłacić 228783,29 JPY, czyli w przeliczeniu 2058 USD. Ta różnica powoduje, że można spodziewać się dalszego wzrostu wartości w dolarach wirtualnego pieniądze.

- Arbitraż między parami walutowymi ciągnie rynek w górę lub dół zgodnie z tym który rynek dominuje. Obecnie wolumeny na parach KRW [won koreański – red. pb.pl] i JPY [jen japoński – red. pb.pl] dominują w handlu mając łącznie 48 proc. udziału w rynku – powiedział Charles Hayter, szef CryptoCompare.

Dodatkowo notowaniom bitcoina pomagają doniesienia, że możliwa jest likwidacja problemu związanego z technologią blockchainu, który jest fundamentem krypto waluty. W ostatnim czasie pojawiły się obawy, że spór dotyczący przyspieszenia procesu związanego z tworzeniem bitcoina może doprowadzić do rozłamu i powstania dwóch równoległych kryptowalut. Obecnie mówi się, że doświadczenia z innym wirtualnym pieniądzem, litecoinem, pokazują iż rozwiązanie problemu jest możliwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Kurs bitcoina pokonał po raz pierwszy 1900 USD