Kurs EFL osiągnął historyczne dno

Michał Długokęcki
22-12-2000, 00:00

Kurs EFL osiągnął historyczne dno

W trakcie wczorajszej sesji historyczne minimum cenowe na poziomie 112 złotych zanotowały akcje Europejskiego Funduszu Leasingowego.Ostatnio na walorach spółki wzrosły znacznie obroty, które wczoraj osiągnęły wartość przeszło 2,5 mln złotych.

Akcje EFL znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym. Pomimo dobrej koniunktury panującej na rynku giełdowym, od początku października ich cena spadła przeszło 20 proc. Wydaje się, że wynika to przede wszystkim z bardzo trudnej sytuacji panującej w branży leasingowej. Od czasu afery BG Leasing, firmy leasingowe mają bowiem ogromne problemy z pozyskaniem finansowania w bankach, co często oznacza dla nich konieczność zakończenia działalności. Sytuacja ta w mniejszym stopniu dotyczy EFL, jako największego podmiotu w branży. Wstrzemięźliwość banków wobec branży leasingowej mogła jednak doprowadzić do wzrostu kosztów finansowych spółki. Konieczność zapewnienia finansowania skłoniła spółkę do rozpoczęcia poszukiwań partnera bankowego.

Na kondycję finansową EFL może też wpłynąć gwałtowne załamanie na rynku motoryzacyjnym. Większość portfela spółki stanowią właśnie umowy dotyczące leasingu samochodów. Sytuacja ta wpłynęła na obniżenie prognoz finansowych przez firmę.

Trudności, w jakich znalazła się ostatnio branża leasingowa, mogą ostatecznie obrócić się na korzyść EFL. Z powodu kłopotów z pozyskaniem finansowania przez mniejsze firmy, rynek ten stanie się przedmiotem gwałtownych procesów konsolidacyjnych. W ich wyniku EFL, obok bankowych firm leasingowych, może zwiększyć swój udział w rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Długokęcki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs EFL osiągnął historyczne dno