Kurs EUR/USD skazany jest na naturalny wzrost

Marcin R.Kiepas
opublikowano: 05-11-2007, 00:00

Osłabienie dolara w reakcji na dobre, piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy świadczy o złym nastawieniu inwestorów do tej waluty. To znacznie zmniejsza szanse na silniejszą, a przede wszystkim dłuższą korektę na rynku EUR/USD. W tej chwili tylko dwa czynniki wpłynęłyby na przynajmniej kilkudniowe umocnienie dolara. To interwencja banków centralnych i silne załamanie na rynkach akcji, które prowokowałoby powrót kapitałów do USA.

Do wywołania dużej korekty EUR/USD konieczne są więc czynniki wyjątkowe. Do wywołania dalszych wzrostów — w zasadzie nic. W najbliższych dniach takim czynnikiem wzmacniającym wspólną walutę może być posiedzenie ECB. Rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych. Jednak inflacja w strefie euro gwałtownie przyśpieszyła (2,6 proc.). Wskaźniki wyprzedzające sugerują dalszy wzrost. Muszą się więc pojawić spekulacje na temat dalszych podwyżek stóp w ECB, które będą podnosić kurs EUR/USD.

Marcin R. Kiepas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R.Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu