Kurs euro może być jeszcze dużo wyższy

Jacek Jurczyński
24-10-2003, 00:00

Podczas czwartkowej sesji padł kolejny historyczny rekord. Notowania euro do złotego wzrosły do poziomu 4,68. Kurs znalazł się już bardzo wysoko, ale nie oznacza to jednak, że nie znajdzie się jeszcze wyżej. Wiele zależy od sytuacji na rynku międzynarodowym. Ewentualny dalszy wzrost notowań euro do dolara w okolice 1,20 może spowodować wzrost kursu euro do złotego w okolice 4,7200.

Tak wysoki kurs europejskiej waluty to wypadkowa dwóch czynników. Pierwszym są spadające notowania złotego. Utrzymująca się niepewność co do przyszłości finansów publicznych zniechęca inwestorów zagranicznych do zakupu polskich papierów. Stąd niski popyt na złotego. Natomiast inwestorzy spekulacyjni próbują wykorzystać nerwową atmosferę na rynku i sprzedają złotego, licząc na to, że spowoduje to dalszy spadek jego notowań. Drugim powodem jest ponowny wzrost notowań euro do dolara. Kurs EUR/USD sięgnął w czwartek rano najwyższego poziomu od 9 października. Jedno euro kosztowało 1,1846 USD.

Silne euro to bardzo dobra wiadomość dla eksporterów. Za swoje towary sprzedane za tę samą cenę euro otrzymają bowiem więcej złotych. Ale to, co jest dobre dla eksportu, niekoniecznie musi być dobre dla całej gospodarki. Wzrost notowań euro przekłada się bowiem na wzrost długu publicznego. Słabe finanse państwa uniemożliwią z kolei wejście polskiej gospodarki na ścieżkę trwałego wzrostu. Drożejące euro to również problem dla importerów, bo ich towary stają się droższe, przez co są mniej konkurencyjne. Nie mówiąc już o kredytobiorcach zadłużonych w euro. Ich sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Notowania euro do złotego są już na bardzo wysokim poziomie. Nie znaczy to jednak, że nie znajdą się wyżej. Wzrost notowań EUR/USD w okolice 1,20 mógłby spowodować wzrost kursu EUR/PLN w okolice 4,72 zł. Gdyby dołożyć do tego dalsze osłabienie złotego to euro mogłoby kosztować nawet 4,80.

Podczas wielu dyskusji o przyszłości złotego pesymiści uważali, że kurs dolara do złotego wzrośnie do 5 złotych. Wydaje się, że zdecydowanie większe szanse na „piątkę” ma jednak euro. Do tego poziomu europejskiej walucie brakuje bowiem już tylko nieco ponad 30 groszy. Tylko, ponieważ od maja tego roku euro zdążyło zdrożeć o przeszło 40 groszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs euro może być jeszcze dużo wyższy