Kurs HVB spada, ale graczy to nie martwi

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 07-10-2003, 00:00

HVB Group utracił na rzecz Commerzbanku pozycję drugiego pod względem kapitalizacji niemieckiego banku. To efekt wyodrębnienia i samodzielnego wprowadzenia na giełdę we Frankfurcie spółki Hypo Real Estate (HRE), inwestującej na rynku nieruchomości komercyjnych.

Chociaż w poniedziałek kurs HVB, kontrolującego polski BPH PBK, stracił kilkanaście proc., akcjonariusze powinni być zadowoleni. Łączna wartość rynkowa akcji HVB i HRE wyniosła 9,1 mld EUR. To aż o 0,5 mld EUR więcej niż kapitalizacja HVB przed podziałem.

Wartość rynkowa HVB wynosi teraz 7,6 mld EUR i jest minimalnie niższa niż wycena Commerzbanku, właściciela BRE Banku. Kurs pierwszej ze spółek powinien jednak iść do góry. Analitycy z WestLB twierdzą, że dzięki całej operacji HVB będzie łatwiejszym celem przejęcia. W Niemczech coraz więcej mówi się o konsolidacji sektora, a spekulacje na ten temat nasiliły się po deklaracjach akwizycji ogłoszonych przez Credit Suisse. Ceny bankowych akcji rosną od marca, a HVB osiągnął wielomiesięczne maksimum w połowie września (18,6 EUR). Od tego czasu kurs spółki stracił 22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs HVB spada, ale graczy to nie martwi