Kurs KGHM leci na łeb na szyję po prognozach wyników

(Artur Szymański)
opublikowano: 31-01-2006, 10:42

Panika wśród akcjonariuszy KGHM! Wczoraj po sesji spółka opublikowała rozczarowujące prognozy, dziś inwestorom puściły nerwy. Kurs kombinatu pikuje aż o 9 proc. przy gigantycznych obrotach.

Panika wśród akcjonariuszy KGHM! Wczoraj po sesji spółka opublikowała rozczarowujące prognozy, dziś inwestorom puściły nerwy. Kurs kombinatu pikuje aż o 9 proc. przy gigantycznych obrotach.

Po godzinie obroty akcjami miedziowego przedsiębiorstwa przekroczyły 200 mln zł. Tak chętnie kupowane jeszcze w ubiegłym tygodniu walory, dziś bardzo parzą inwestorów w ręce. Ale nie ma się co dziwić, bo Polska Miedź ujawniła wczoraj prognozę zakładającą wypracowanie „tylko” 1,84 mld zł zysku netto, czyli mniejszego od ubiegłorocznego.

Przychody mają się ukształtować na poziomie 8,12 mld zł. Skorygowana w październiku prognoza na 2005 rok zakłada 2,078 mld zł zysku netto przy 7,540 mld zł przychodów. Na ten rok więc zarząd prognozuje spadek zysku przy wzroście sprzedaży. Nie uda się zredukować kosztów produkcji miedzi. Całkowity jednostkowy koszt produkcji tony miedzi elektrolitycznej ma kosztować 8910 zł.

Reszta spółek z WIG20 na razie się nie liczy, co pokazują obroty. Drugi w kolejce po KGHM jest PKN Orlen z obrotami na poziomie 13 mln zł, czyli ponad 15-krotnie mniejszymi. Spadek kursu KGHM rzecz jasna pogrąża WIG20 jako że udział miedziowego kombinatu w portfelu indeksu jest największy spośród jego komponentów. Spadek WIG20 przekracza 1,3 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane