Kurs Możejek rośnie dzięki zainteresowaniu PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
15-09-2005, 16:24

Kurs akcji litewskiej rafinerii AB Mazeikiu Nafta (Możejek) wzrósł w czwartek do poziomu najwyższego od 1998 r. w reakcji na doniesienia, że PKN Orlen jest zainteresowany inwestycją w litewską rafinerię. Akcje Możejek wzrosły w czwartek o 8,1 proc., do 12 litów, po środowym wzroście o 8,7 proc.

Kurs akcji litewskiej rafinerii AB Mazeikiu Nafta (Możejek) wzrósł w czwartek do poziomu najwyższego od 1998 r. w reakcji na doniesienia, że PKN Orlen jest zainteresowany inwestycją w litewską rafinerię. Akcje Możejek wzrosły w czwartek o 8,1 proc., do 12 litów, po środowym wzroście o 8,7 proc.

    W tym tygodniu prezes PKN Orlen Igor Chalupec spotkał się w ministrem gospodarki Litwy. Chalupec powiedział w środę, że na razie jest to wstępny etap rozmów w tej sprawie.

    Oprócz PKN Orlen, zainteresowanie akcjami Możejek wyraziło kilka dużych koncernów naftowych, w tym amerykański ConocoPhilips, rosyjsko-brytyjski TNK-BP, rosyjski Łukoil oraz Gazprom.

    Obecnie inwestorem strategicznym Możejek jest rosyjski koncern Jukos, który ma 53,7 proc. akcji rafinerii. Do państwa litewskiego należy 40,66 proc. akcji, resztę mają drobni inwestorzy. Wartość rynkowa Możejek to 8,5 mld litów.

    Jak poinformował w czwartek PAP prezes Nafty Polskiej Adam Sęk, Nafta Polska, która kontroluje 17 proc. akcji PKN Orlen popiera starania płockiej spółki o przejęcie litewskiej rafinerii.

    Dodał jednak, że ewentualne przejęcie Możejek zwiększyłoby uzależnienie Orlenu od rosyjskich dostawców ropy. Według niego spółka powinna zainteresować się uzyskaniem bezpośredniego dostępu do surowca. "Najkorzystniejszą formą byłoby pozyskanie inwestora z dostępem do surowców" - dodał.

    Wcześniej wiceprezes PKN Orlen Jan Maciejewicz poinformował PAP, że zarząd płockiego koncernu opracowuje strategię pozyskania dostępu do źródeł ropy naftowej, nie sprecyzował jednak, kiedy zostanie ona upubliczniona.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurs Możejek rośnie dzięki zainteresowaniu PKN Orlen