Kurs P&O najwyższy od pięciu lat dzięki pogłoskom o ofercie przejęcia

(Marek Druś)
opublikowano: 31-10-2005, 10:58

Peninsular & Oriental Steam Navigation (P&O), największy brytyjski operator portów morskich notuje ponad 30 proc. wzrost kursu na giełdzie w Londynie. To skutek nieoficjalnych informacji o propozycji przejęcia spółki.

Peninsular & Oriental Steam Navigation (P&O), największy brytyjski operator portów morskich notuje ponad 30 proc. wzrost kursu na giełdzie w Londynie. To skutek nieoficjalnych informacji o propozycji przejęcia spółki.

Nieoficjalnie mówi się, że wstępną ofertę przejęcia P&O złożyła spółka DP World, należąca do emiratu Dubaju, wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki rekordowemu wzrostowi kursu wartość rynkowa P&O wzrosła do 3,1 mld GBP.

DP World zdecydował się w ostatnich latach na zwiększenie obecności w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Wybór P&O nie jest przypadkowy, bo działająca od 1837 roku spółka realizuje obecnie ok. 50 proc. wolumenu przewozów przez porty w Azji. Analitycy uważają, że do rywalizacji o przejecie spółki mogą włączyć się inni gracze, m.in. singapurski Temasek Holdings i norweski A.P. Moeller-Maersk.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane