PCM pogłębia przecenę

opublikowano: 29-08-2018, 12:29

Notowania Prime Car Management spadają o ponad 10 proc. po publikacji wyników za drugi kwartał.

165,6 mln zł przychodów w drugim kwartale 2018 r., osiągniętych przez PCM, firmę zarządzającą flotą samochodową, to o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem, ale jednocześnie o 6,5 proc. mniej niż w pierwszym kwartale i o 6,6 proc. mniej niż oczekiwał Michał Konarski, analityk DM mBanku. 

Spółka wypracowała w minionym kwartale 2 mln zł zysku netto, czyli prawie o 80 proc. mniej niż przed rokiem. O tyle w ciągu 12 miesięcy spadł też kurs akcji. 

Michał Konarski szacował, że zysk netto wyniesie 6,7 mln zł.

Narastająco po pierwszym półroczu zysk netto wynosi 8,4 mln zł, wobec 21,8 mln zł przed rokiem.

- Wyniki finansowe r/r są zdecydowanie niższe. Wpływ na wyniki półrocza ma zdecydowania słabszy drugi kwartał 2018, w którym spółka odnotowała 2,0 mln zł zysku netto w porównaniu 9,6 mln zł zysku netto rok wcześniej. Spadek wyników wynika głównie z ujemnych marży na amortyzacji i remarketingu. Są one konsekwencją spadku cen na rynku samochodów używanych w tym roku. Historycznie realizowaliśmy stabilne wyniki na sprzedaży samochodów pokontraktowych. W ostatnich 2-3 kwartałach odnotowaliśmy wzrost importu samochodów używanych z zagranicy (głównie z silnikiem Diesel) oraz większą podaż samochodów pokontraktowych z naszego rynku. Te 2 czynniki istotnie wpłynęły na ceny i w efekcie na realizowane przez spółkę marże. Zakładamy, że taka sytuacja może się utrzymać w ciągu kilku kwartałów, jednakże nie wpływa ona na pozostałe działania sprzedażowe. – mówi Jakub Kizielewicz, prezes PCM.

Na 17 września zarząd zwołał zgromadzenie obligatariuszy, którzy pod koniec 2017 r. objęli wartą 250 mln zł emisję papierów dłużnych. Celem zgromadzenia jest aktualizacja wskaźników zadłużenia w warunkach emisji.

- Biorąc pod uwagę ograniczenia w finansowaniu naszej działalności zdefiniowane w warunkach emisji obligacji, zdecydowaliśmy się zwołać Zgromadzenie Obligatariuszy i zaproponować obligatariuszom modyfikacje tych warunków. Chcielibyśmy, aby kowenanty w długu obligacyjnym zostały ujednolicone z tymi w kredytach bankowych. Zakładamy, że takie rozwiązanie jest optymalne z punktu widzenia spółki i dalszego finansowania rozwoju jej działalności. Nasze bieżące umowy z bankami pozwalają nam na utrzymanie tempa dalszego rozwoju i finansowania naszej działalności w ciągu najbliższych 12 miesięcy - dodaje Jakub Kizielewicz.

Akcjonariat PCM zdominowany jest przez fundusze – ponad 5-procentowymi pakietami dysponują OFE Aviva BZ WBK, PTE Aegon, NN PTE, Frankin Resources, OFE PZU Złota Jesień i TFI PZU. Walory kupili w 2015 r. od Abrisu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu