Kurs Plast - Boxu odbił się od dna

Kamil Zatoński
13-01-2005, 00:00

Plast-Box, słupski producent opakowań z tworzyw sztucznych, najgorsze ma już za sobą. Inwestorzy powoli odzyskują zaufanie do spółki, która miała problemy z terminową realizacją budowy zakładu na Ukrainie. Zawód sprawiła także jesienna obniżka o połowę (do 1,53 mln zł) prognoz zysków. Na początku grudnia kurs akcji spółki zanotował dno na poziomie 20 zł, czyli 26 proc. poniżej ceny emisyjnej i aż 42 proc. poniżej wyceny debiutu. Od tego czasu notowania rosną, nawet mimo generalnie słabnącego rynku małych i średnich spółek. Wczoraj za papiery spółki płacono około 28 zł. Najbliższy silny opór to przedział 29-30 zł.

Sytuacja powoli zmienia się więc na korzyść spółki kierowanej przez Waldemara Pawlaka. Wkrótce otwarta ma być fabryka na Ukrainie, dzięki której spółka obniży koszty produkcji i wejdzie na atrakcyjny i dynamicznie rosnący rynek (w opinii zarządu, nawet 20 proc. w skali roku). Stabilizuje się także sytuacja na rynkach surowców, którymi są głównie pochodne ropy naftowej. Ich zakup rozliczany jest w euro, podobnie jak niemal cały eksport, stanowiący połowę sprzedaży. Mocny i stabilny złoty nie powinien więc w 2005 r. szkodzić po stronie kosztów, także finansowych, bo większość kredytów już na początku ubiegłego roku przewalutowano na złotowe. Część środków z emisji poszła zresztą na zmniejszenie zadłużenia, które w poprzednich latach znacząco ciążyło na wynikach. Poprawę kondycji Plast-Boxu doceniają także inwestorzy instytucjonalni. Pod koniec roku OFE Generali poinformowało o zwiększeniu zaangażowania w emitenta do 7,43 proc. kapitału zakładowego.

Rozważając inwestycję w Plast-Box, warto pamiętać, że wkrótce na rynku pierwotnym pojawi się Erg Ząbkowice, jeden z głównych konkurentów słupskiej spółki w segmencie skrzynek (PBX produkuje też wiadra). EZ ma nawet nieco większy (14 proc.) udział w rynku, a jego sytuacja finansowa jest zbliżona do tej, w której znajdował się Plast-Box w momencie debiutu na GPW. Erg w 2003 r. wyszedł na niewielki plus, a w poprzednich latach notował straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Kurs Plast - Boxu odbił się od dna