Kurs ropy rośnie dzięki planowi ratowania gospodarki

PAP
opublikowano: 25-01-2008, 09:06

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły drugi dzień z rzędu, oscylując wokół 90 USD za baryłkę, po tym jak władze amerykańskie porozumiały się w sprawie planu pobudzenia gospodarki i uniknięcia recesji.

Ceny ropy spadały w tym tygodniu z powodu obaw o spowolnienie w amerykańskiej gospodarce, a następnie wzrosły dzięki wysiłkom rządu do ratowania gospodarki.

Kurs ropy szedł śladem zwyżek na rynkach akcji, które zyskały dzięki temu, że administracja prezydenta USA George'a W. Busha porozumiała się w czwartek wstępnie z przywódcami Kongresu w sprawie planu pobudzenia gospodarki. Kluczowym jego punktem jest zwiększenie wydatków konsumpcyjnych przez wprowadzenie jednorazowych ulg podatkowych.

Z powodu spadającego dolara drożało też złoto i srebro, a platyna osiągnęła rekordowy poziom.

Cena ropy w dostawach na marzec na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym wzrosła o 62 centy, czyli o 0,7 proc. do 90,03 USD za baryłkę. W czwartek kontrakt ten wzrósł o 2,8 proc. do 89,41 USD.

Cena ropy Brent na ICE Futures Exchange w Londynie na kontrakty marcowe wzrosła o 63 centy, czyli o 0,7 proc. do 89,70 USD za baryłkę. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane