Kurs rubla utrzymuje się na poziomie około 61 do dolara

opublikowano: 09-11-2022, 09:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kurs rubla rosyjskiego w środę nieznacznie spadł, utrzymując się blisko poziomu 61 wobec dolara amerykańskiego po chwilowym osiągnięciu jednomiesięcznych maksimów podczas wczorajszej sesji – podaje agencja Reutersa.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Kurs rubla był o 0,1 proc. słabszy wobec dolara na poziomie 61,03 i stracił 0,4 proc. do pułapu 61,22 w stosunku do euro. Wobec chińskiego juana rosyjska waluta spadła o 0,1 proc. do 8,382.

Rubel rosyjski był w tym roku najlepiej prosperującą walutą na świecie, ponieważ ścisła kontrola kapitału pchnęła go w górę, mimo że Moskwa została dotknięta bezprecedensowymi zachodnimi sankcjami za inwazję na Ukrainę.

Prezes banku centralnego Elvira Nabiullina powiedziała we wtorek, że nie ma natychmiastowej potrzeby dalszego złagodzenia kontroli kapitału, co zmusza eksporterów do przeliczania dochodów w twardej walucie na ruble i ogranicza wypłaty gotówki w walutach obcych.

Notowania ropy Brent, globalny benchmark dla głównego eksportu Rosji, pozostały bez zmian i wyniosły 95,35 USD za baryłkę, po tym jak na początku tygodnia notowana była powyżej 97 USD.

Rosyjskie indeksy giełdowe spadły na otwarciu w środę, schodząc również z najwyższych poziomów od miesiąca. Denominowany w dolarach indeks RTS stracił 0,5 proc. do 1137,1 punktu. Rubel rosyjski indeks MOEX był o 0,2 proc. niższy i wyniósł 2 203,1 punktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane