Kurs Skotanu ostro zanurkował

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 14-11-2007, 00:00

Inwestorzy przecenili akcje w reakcji na wyniki kwartalne i odwołanie prognoz. Spółka skarży się na zmianę prawa.

Inwestorzy przecenili akcje w reakcji na wyniki kwartalne i odwołanie prognoz. Spółka skarży się na zmianę prawa.

Akcje biopaliwowego Skotanu potaniały wczoraj o 4,5 proc., do 6,19 zł. Do zniżki przyczyniły się słaby raport z III kwartału i odwołane prognozy finansowe.

W III kwartale tego roku skonsolidowane przychody Skotanu wzrosły do 87 mln zł, wobec 78 mln zł rok temu. Jednocześnie pogłębiły się jednak straty. Na poziomie operacyjnym strata zwiększyła się z 1,5 mln zł do 4,5 mln zł. Wynik netto wygląda gorzej: strata wyniosła 41 mln zł, wobec 0,6 mln zł rok temu. Narastająco po trzech kwartałach Skotan ma 302,8 mln zł sprzedaży, 13,3 mln zł straty operacyjnej i 83,2 mln zł straty netto.

Odwołane prognozy

— Nasze wyniki zależą przede wszystkim od wartości inwestycji finansowych, czyli głównie akcji Alchemii (to spółka z grupy Romana Karkosika, podobnie jak Skotan — przyp. red.). Nie sprzyja temu trwająca właśnie przecena na GPW — mówi Marek Pawełczak, prezes Skotanu.

Z tego względu zdecydował się odwołać prognozy finansowe. Wcześniej firma zapowiadała, że w 2007 r. zysk netto wyniesie 32,5 mln zł.

— Przyczyny słabszych wyników operacyjnych są od nas niezależne i wynikają ze zmian prawnych. Zmieniły się po prostu zasady opodatkowania akcyzą sprzedaży biopaliw. W rezultacie ich produkcja na rynek krajowy stała się nieopłacalna — wyjaśnia Marek Pawełczak.

Przepisy zmieniły się jednak już na początku roku. Dlaczego zarząd odwołał prognozy dopiero teraz? Już po pierwszym półroczu firma miała na koncie 42 mln zł czystej straty.

— Po pierwszym półroczu mieliśmy jeszcze nadzieję, że wróci koniunktura na giełdzie i wykonamy plan wyniku netto — twierdzi prezes.

Nowych prognoz firma nie podaje. Jej zdaniem, byłoby to zbyt ryzykowne. Nie wyklucza jednak, że szacunki na kolejne lata pojawią się przy okazji publikacji nowej strategii (uwzględniającej sytuację na rynku biopaliw po zmianach legislacyjnych). Skotan pracuje nad nią już od połowy tego roku.

— Ogólne zarysy są już gotowe, pracujemy nad szczegółami. Z zatwierdzeniem planu przez radę nadzorczą i ogłoszeniem go powinniśmy zdążyć przed świętami — zapowiada Marek Pawełczak.

Enigmatyczne cele

Na razie wiadomo jedynie, że strategia zakłada m.in. dywersyfikację przychodów. Nie będzie jej jeszcze widać w przychodach za IV kwartał. Szczegóły są jednak owiane tajemnicą.

— Realizujemy cele emisyjne i inwestujemy w budowę instalacji do produkcji biopaliw — odpowiada enigmatycznie Marek Pawełczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane