Kurs Trakcji odbił od dna

MCW
opublikowano: 24-07-2018, 22:00

Spółka podpisała dwie duże umowy z PKP PLK o łącznej wartości ponad 480 mln zł. Ich rozmiar i marżowość napędziły wzrost notowań.

Kontrakty obejmują zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pierwsze z zadań dotyczy modernizacji odcinka Szczecin Główny — Police i ma być zrealizowane w okresie nie dłuższym niż 25 miesięcy od daty podpisania umowy. Drugie polega na modernizacji wybranej infrastruktury pasażerskiej na trzech liniach kolejowych w czasie maksymalnie 22 miesięcy. Łączna wartość tych umów wynosi 481,2 mln zł. Entuzjastycznie na te doniesienia zareagowali giełdowi inwestorzy. Choć przed południem notowania budowlanej firmy były pod kreską, to po opublikowaniu komunikatu wystrzeliły w górę.

— Reakcja inwestorów wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze, jest to duży kontrakt, istotny dla przyszłych wyników. Po drugie, jest on znacząco, około 100 mln zł, powyżej budżetu inwestora. Co prawda od złożenia oferty,czyli w ciągu prawie roku, koszty znacząco wzrosły, ale tak duży bufor ponad budżet powinien przynieść spółce lepszą marżę — komentuje Adrian Kyrcz, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Jest to kolejny duży kontrakt Trakcji po tym, jak pod koniec ubiegłego tygodnia podpisała umowę w konsorcjum z Mostostalem Warszawa na budowę fragmentu drogi ekspresowej S61 o wartości 685,94 mln zł. Jeszcze tydzień temu notowania znajdowały się na historycznym minimum, po trwającej rok ponad 80-procentowej przecenie. Rosnące koszty i duża konkurencja negatywnie wpłynęły na marżowość kontraktów, ciągnąc wyniki w dół. Sytuacja jest już jednak inna.

— Rynek się zmienił i spółki w swoich ofertach biorą pod uwagę wyższe koszty, chociaż budżety inwestorów jeszcze tego nie uwzględniają. Konkurencja jest też mniejsza, bo wszystkie trzy firmy z branży obecne na GPW mają już solidny portfel zamówień. Mogą bardziej selektywnie i bez presji podchodzić do nowych zleceń. Będą teraz bardziej walczyć o wyższe marże niż o same kontrakty — dodaje Adrian Kyrcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu