Kurs właściciela kopalni diamentów runął przez decyzję rządu Tanzanii

opublikowano: 11-09-2017, 12:44
aktualizacja: 11-09-2017, 12:47

Akcje notowanej w Londynie spółki Petra Diamonds taniały nawet o 24 proc. po tym jak władze Tanzanii uniemożliwiły jej wywóz diamentów.

Petra Diamonds poinformowała, że przesyłka 71,6 tys. karatów diamentów z kopalni Williamson w Tanzanii została przejęta przez władze. Powodem jest spór dotyczący wartości kamieni.

Wikipedia

Spółka twierdzi, że wartość kamieni wysłanych do Antwerpii, to 14,7 mln USD. Władze Tanzanii twierdzą, że dużo więcej. Tanzańska telewizja twierdzi, że państwo planuje przejąć diamenty.

Petra informuje, że wycenę diamentów z kopalni Williamson wykonała rządowa agencja. Bazując na tej wycenie spółka płaci odpowiednią kwotę do kasy państwa. Potem kwota ta jest korygowana w odniesieniu do ostatecznej ceny sprzedaży w Antwerpii.

Petra nie jest pierwszą spółką górniczą, która ma problemy z rządem Tanzanii. Prezydent John Magufuli próbuje zmusić je do płacenia większych podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MArek Druś, cnbc.com

Polecane