Kurs złotego nadal powinien być stabilny

Mariusz Potaczała
11-08-2003, 00:00

W ostatnich dniach na rynku EUR/ USD panowała wakacyjna atmosfera. Notowania tej pary poruszały się w wąskim przedziale 1,1250-1,1420. Silne wsparcie usytuowane jest obecnie w okolicach poziomu 1,1100. Od góry wzrosty wartości wspólnej waluty będą powstrzymywane już na poziomie 1,1420. Kolejnym ważnym oporem pozostaje 1,1550.

Dolar nie zdołał zyskać na wartości mimo korzystnych informacji gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych. Na początku tygodnia rynek poruszyła informacja o bardzo słabym rezultacie przetargu na amerykańskie 3-letnie obligacje skarbowe. Przyczyniła się ona do wzrostów EUR/USD do poziomu 1,1400. Kolejne przetargi na obligacje 5- i 10-letnie okazały się już jednak udane i presja na osłabienie dolara ustała.

W tym tygodniu będziemy mieli do czynienia z szeregiem ważnych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Będzie to przede wszystkim posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych. Naszym zdaniem, instytucja ta pozostawi koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Decyzja ta, jako że jest powszechnie oczekiwana, nie powinna więc wywołać większych zmian na rynku walutowym. Z konsolidacji EUR/USD, mogą natomiast wybić publikacje ważnych danych ekonomicznych. Będą to przede wszystkim informacje o sprzedaży detalicznej, produkcji oraz deficycie handlowym.

Notowania złotego w minionym tygodniu były stabilne. Kurs USD/PLN poruszał się w wąskim przedziale 3,83 – 3,86, a kurs EUR/PLN wahał się w zakresie 4,35 – 4,3950. Nic dziwnego, bo brakowało kluczowych danych makroekonomicznych, a na rynku panowała wakacyjna atmosfera. Opublikowane w drugiej połowie tygodnia dane o cenach żywności zwiększyły prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp procentowych. Według GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w drugiej połowie lipca w stosunku do drugiej połowy czerwca spadły o 2,2 proc. Według Wiesławy Ziółkowskiej z Rady Polityki Pieniężnej, dane o cenach żywności opublikowane za drugą połowę lipca wskazują na utrzymanie się wskaźnika inflacji poniżej 1,0 proc. r/r. Sytuacja taka powinna również utrzymać się do sierpnia. Na koniec roku według Wiesławy Ziółkowskiej wskaźnik CPI nie przekroczy poziomu 2,0 proc. Rynek z niecierpliwością obserwuje dane inflacyjne, które stanowią jeden z głównych wyznaczników dla RPP do podejmowania decyzji o obniżkach stóp procentowych.

Nie oczekujemy znaczących zmian na rynku walutowym. Rynek złotego nadal będzie silnie uzależniony od nastrojów panujących na rynku papierów dłużnych. Środowa aukcja obligacji zatrzymała wzrostową tendencję rentowności. Należy oczekiwać, iż inwestorzy obecnie zwiększą zainteresowanie polskimi papierami dłużnym, co w konsekwencji znajdzie pozytywne odzwierciedlenie na złotym. Z drugiej strony brak publikacji danych makroekonomicznych w przyszłym tygodniu będzie ograniczał wahania złotego względem walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurs złotego nadal powinien być stabilny