Kurs złotego słabszy, rentowność obligacji wzrosła

Polska Agencja Prasowa SA
19-07-2005, 17:38

We wtorek złoty stracił w stosunku do euro oraz dolara w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem. Kluczowe dla wtorkowej sesji okazały się dane o produkcji.

We wtorek złoty stracił w stosunku do euro oraz dolara w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem. Kluczowe dla wtorkowej sesji okazały się dane o produkcji.

    We wtorek około 17.00 euro wyceniano na 4,1150 zł względem 4,1130 zł w poniedziałek, a dolara na 3,4350 zł wobec 3,4110.

    Wtorkowe dane GUS o produkcji przemysłowej wywołały korektę spadkowego trendu kursu złotego, który wobec porannej wyceny zanotował wzrost wartości. GUS podał, że w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o 6,8 proc. w skali roku.

    "Po informacji o tym, że produkcja jest wyższa od oczekiwanej, inwestorzy kupowali złotego, co lekko umocniło go w porównaniu z porannym otwarciem" - powiedział Andrzej Krzemiński z banku BPH.

    Rynek długu także zdeterminowany był przez dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej.

    Rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 4,49 proc. względem 4,33 proc. w poniedziałek, pięcioletnich 4,71 proc. wobec 4,61 proc., natomiast dziesięcioletnich - 4,73 proc. stosunku do 4,67 proc. na poniedziałkowym zamknięciu.

    "Widać, że po ogłoszeniu danych o produkcji rynek zmienia nieco swoje oczekiwania, co do przyszłych redukcji stóp procentowych. Po opublikowaniu tych danych rentowności obligacji wzrosły o 15 punktów bazowych" - powiedziała PAP Agnieszka Decewicz z Pekao SA. Dodała, że większa od spodziewanej dynamika produkcji przemysłowej zaważy na środowej aukcji.

    "Spodziewamy się rentowności znacznie powyżej rynku wtórnego, nawet w przedziale 4,73-4,75 proc. Popyt natomiast powinien kształtować się w okolicach 3 mld zł" - prognozuje.

    Na ostatnim przetargu zorganizowanym przez resort w połowie czerwca Ministerstwo Finansów sprzedało całą pulę obligacji PS0310 o wartości 2,8 mld zł, przy średniej rentowności 5,061 proc. Popyt ze strony inwestorów wyniósł wtedy 4,765 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurs złotego słabszy, rentowność obligacji wzrosła