Kurs złotego zmienny jak nastroje na rynkach

Mariusz Potaczała
opublikowano: 12-01-2009, 00:00

Pierwsze dni minionego tygodnia na rynku walutowym sugerowały mocne wzrosty złotego. Notowania euro i dolara spadły po 20 gr, do 3,88 i 2,86 zł. Druga połowa tygodnia pogrzebała nadzieje na mocniejszą walutę. Kurs euro wrócił do 4,05 zł, a dolara poruszał się od 2,93 do 2,98 zł.

Wahania notowań złotego to skutek zmiennych nastrojów inwestorów zagranicznych. Na początku, na fali entuzjazmu na światowych giełdach, złoty rósł. W drugiej połowie panował pesymizm z powodu słabych danych makro, jakie napłynęły z najmocniejszych gospodarek świata. Z czynników lokalnych złotemu źle służy oczekiwanie kolejnej, zdecydowanej obniżki stóp procentowych przez RPP na najbliższym posiedzeniu. Przy nadal bardzo dużej zmienności rynkowej opóźnieniu może ulec termin przystąpienia Polski do systemu ERM II, a w końcu do strefy euro.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane