Kursy akcji NFI mogą być sterowane

Lesław Kretowicz
opublikowano: 07-06-2001, 00:00

Kursy akcji NFI mogą być sterowane

Istnieją podejrzenia, że giełdowy rynek NFI jest sterowany. Sprawę manipulowania kursami akcji zbada prokurator. KPWiG oraz analitycy na razie nie komentują tej sprawy.

Rynek Narodowych Funduszy Inwestycyjnych sprawia wrażenie sterowanego przez niewielką, ale silną grupę inwestorów. Podejrzenia, że zawiązała się grupa graczy sterujących kursami NFI może potwierdzać fakt, że schemat transakcji jest nieopłacalny dla małych graczy.

Od kilku miesięcy wyraźnie widoczne są manipulacje na walorach poszczególnych funduszy poprzez zaniżanie kursu akcji i kreowanie podaży przy niskich cenach. Transakcje zawierano w odstępach kilkusekundowych na niewielką, z reguły taką samą liczbę akcji. Później poziom cen ustalany na fixingu powraca na swój normalny, wyższy pułap. Przy znikomym wolumenie obrotu i niskiej cenie akcji NFI, przeprowadzenie takiej operacji jest bardzo łatwe i niezbyt kosztowne, a jednocześnie bardzo efektywne.

Do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o przestępstwie.

— Sprawa ewentualnych manipulacji kursami spółek giełdowych wydaje się łatwa do udowodnienia, ale skuteczność ścigania takich przestępstw jest znikoma. Prokuratorzy prawdopodobnie poświęcają im zbyt mało uwagi. Planowane utworzenie oddzielnej komórki zajmującej się przestępstwami giełdowymi powinno rozwiązać ten problem — wskazuje Iwona Kubiec, analityk DM Elimar.

Podobnego zdania są przedstawiciele KPWiG, chociaż z większym dystansem podchodzą do kwestii udowodnienia manipulacji. Po doświadczeniach z nie rozwiązaną do dziś sprawą poznańskiej „wirówki” (wielkopolskich inwestorów manipulujących kursami na rynku równoleglym), tak drobna sprawa może być w ogóle nie rozpatrywana przez prokuraturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kursy akcji NFI mogą być sterowane