Kursy podrożeją

Dorota Czerwińska
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

Likwidacji niektórych placówek i wzrostu cen obawiają się szkoły językowe po obłożeniu ich 22 proc. podatkiem VAT.

Właściciele szkół przeciw podwyżce VAT

Likwidacji niektórych placówek i wzrostu cen obawiają się szkoły językowe po obłożeniu ich 22 proc. podatkiem VAT.

"Puls Biznesu": Mimo gromkich protestów szkół językowych rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT. Teraz zajmie się nim Sejm. Co na to środowisko?

Jacek Członkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE:

Pod wpływem wielu listów i interpelacji Ministerstwo Finansów nieznacznie zmieniło zapis proponowanych zmian w ustawie. Otworzyło szkołom językowym dwie furtki umożliwiające ominięcie konieczności płacenia VAT. Zwolnione z podatku mają być kursy akredytowane przez MEN i te szkoły, które zostaną zarejestrowane placówki oświatowe. W ten sposób ministerstwo uznało, że problem został rozwiązany.

A tak nie jest? Ile szkół jest objętych akredytacją? Ile może ją zdobyć?

To są rozwiązania połowiczne. Na kilka tysięcy szkół językowych akredytację ma zaledwie kilkadziesiąt. Na Mazowszu ma ją jedenaści szkół, czyli 1 proc. Proces akredytacji trwa minimum dwa miesiące dla jednego podmiotu, każde kuratorium przeprowadzało rocznie najwyżej kilka akredytacji. W dodatku dotyczy ona kursów już istniejących, więc tworząc nowe, znów trzeba będzie o nią wystąpić. Szkoła, która chce uzyskać akceptację kuratorium, musi zapewniać słuchaczom bazę wyposażoną w środki dydaktyczne, zatrudniać wykwalifikowaną kadrę, opracowywać i udostępniać materiały metodyczno-dydaktyczne.

A jak szkoła językowa może zostać uznane za placówki oświatowe?

Musi spełniać pewne warunki, na przykład mieć oddzielne toalety dla personelu, oddzielne dla słuchaczy, właściwe oświetlenie, wentylację, wysokość pomieszczeń min.

3 m, odległość ławek od tablicy itp. Jeśli szkoła jest prowadzona w domu jednorodzinnym albo w zaadoptowanym mieszkaniu w kamienicy i nie będzie mogła spełnić takich warunków, to nie zostanie uznana za placówkę oświatową. A przecież na kursach językowych uczniowie nie spędzają ośmiu godzin jak w szkołach, tylko najwyżej od godziny do półtorej. To, czy szkoła językowa jest placówką językową lub ma akredytację kuratorium, dla klienta nie ma znaczenia, bo nie jest to drogowskazem, jaką szkołę wybrać. Ani akredytacja, ani tym bardziej uznanie za placówkę oświatową nie ma nic wspólnego ze sprawdzeniem jakości nauczania. Akredytacja dotyczy programu szkoły, uprawnień lektorów, stanu lokalu.

To co powinno być drogowskazem dla wybierającego kurs językowy?

Na rynku szkół językowych nie panuje totalna samowola. Są instytucje, które kontrolują poziom nauczania. Największa to Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, które przyznaje szkołom certyfikat jakości w nauczaniu na okres 3 lat. By taki otrzymać, trzeba spełnić wiele założeń dotyczących zarówno metodyki, liczebności grup, kwalifikacji kadry, jak i zaplecza dydaktycznego.

Jakie mogą być konsekwencja przyjęcia ustawy o VAT?

Po pierwsze — wzrost cen kursów o 15-18 proc. Wprowadzenie w ustawie zmian w proponowanym kształcie nie doprowadzi do podniesienia poziomu nauczania języków obcych w sektorze prywatnym, może natomiast spowodować zamknięcie części szkół językowych, które nie spełnią wymagań formalnych, koniecznych by uzyskać zwolnienie z podatku, bądź przejście do szarej strefy (korepetycje językowe), za co nie płaci się podatków.

Znikną najmniejsze szkoły?

Niekoniecznie. Te, które będą miały obroty mniejsze niż 150 tys. zł, mają być zwolnione z podatku.

Będziecie kontynuowali protesty przeciwko obłożeniu szkół językowych VAT?

Staramy się dotrzeć do posłów i senatorów. Już ponad trzydziestu przyjęło życzliwie nasze opinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu