Kurtek: bardzo dobry początek roku 2018

  • PAP
opublikowano: 15-05-2018, 11:59
aktualizacja: 15-05-2018, 12:03

Dane GUS dotyczące PKB w I kwartale wskazują na bardzo dobry początek 2018 roku, choć w kolejnych kwartałach wzrost gospodarczy będzie zapewne poniżej 5 proc. - komentuje dla PAP Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Również inflacja, jej zdaniem, w kolejnych miesiącach będzie rosnąć.

Zobacz więcej

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego / Fot. Marek Wiśniewski

GUS podał we wtorek w szacunku flash, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rdr oraz wzrósł o 1,6 proc. w ujęciu kwartalnym wobec wzrostu w IV kw. 2017 roku na poziomie 4,9 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 4,8 proc. rdr.

GUS podał także, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły rdr o 1,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. Wcześniej GUS podał w szacunku flash, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 1,6 proc., a mdm wzrosły o 0,5 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zwraca uwagę w rozmowie z PAP, że "siłą wiodącą" wzrostu PKB była konsumpcja gospodarstw domowych. To skutek, jej zdaniem, wzrostu płac, zatrudnienia, a także transferów socjalnych.

Drugim czynnikiem wzrostu były, w opinii ekspertki, inwestycje, które odnotowały istotny wzrost w stosunku do IV kwartału 2017 roku. Wzrost ten dotyczył, zwraca uwagę Kurtek, przede wszystkim inwestycji publicznych, a wśród branż - produkcji budowlano-montażowej.

Generalnie czynnikiem wpływającym na wzrost PKB był przede wszystkim popyt krajowy - zaznacza Kurtek.

"Mamy więc bardzo dobry początek 2018 roku" - ocenia. W kolejnych kwartałach jednak, jej zdaniem, dynamika PKB będzie niższa niż 5 proc. i w całym 2018 roku wzrost może osiągnąć zbliżony poziom do wzrostu z roku 2017 (4,6 proc.).

Jeśli chodzi o kwietniową inflację, główna ekonomista Banku Pocztowego ocenia, że w kolejnych miesiącach należy oczekiwać jej wzrostu i przekroczenia poziomu 2 proc. Wpływ na ten wzrost będą miały przede wszystkim rosnące ceny paliw. "Moim zdaniem nie wpłynie to jednak na zmianę retoryki Rady Polityki Pieniężnej" - komentuje Kurtek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu