Kurtek: bezrobocie wzrośnie na koniec roku

PAP
22-10-2013, 11:08

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o wtorkowych danych GUS, z których wynika, że bezrobocie we wrześniu wyniosło 13 proc. wobec 13 proc. w sierpniu, a sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 3,9 proc. wobec września 2012 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,9 proc.:

"Wzrost sprzedaży detalicznej okazał się nieco niższy od prognoz, niemniej jednak wynik nie jest wcale zły w porównaniu do odczytów z pierwszej połowy br. W kolejnych miesiącach br., i na przestrzeni 2014 r., tempo wzrostu sprzedaży powinno nadal delikatnie przyspieszać. Po części będzie to efekt statystyczny, gdyż pod koniec 2012 r. gospodarstwa domowe zaczęły istotnie redukować swoje wydatki, ale także niska inflacja powinna zachęcać do zwiększania zakupów.

Silnego przyspieszenia sprzedaży możemy spodziewać się dopiero wtedy, gdy wyraźnej poprawie ulegać będzie sytuacja na rynku pracy. Póki co stopa bezrobocia znajduje się na poziomach znacznie wyższych niż w okresie analogicznym ub. roku, i będzie się jeszcze zwiększać (w grudniu spodziewamy się poziomu 13,7-13,8 proc.).

Biorąc pod uwagę, że w ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła w trzecim kwartale o 3,9 proc. rok do roku wobec wzrostu w drugim kwartale o 1,5 rok do roku, w opublikowanych danych dotyczących PKB i jego struktury pod koniec listopada powinniśmy zobaczyć przyspieszenie tempa wzrostu konsumpcji o ok. 0,7 proc. rok do roku. Dynamika PKB według naszych szacunków wyniosła w tym okresie ok. 1,8-1,9 proc. rok do roku, co zwiększa szansę na wzrost gospodarczy w całym 2013 r. na poziomie 1,5 proc.

Opublikowane dziś dane nie zmienią dotychczasowej retoryki RPP. Nadal oczekujemy, że Rada gotowa będzie do rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2014 r.".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurtek: bezrobocie wzrośnie na koniec roku