Kurtek: Dane o inflacji argumentem za podwyżką stóp

MD
22-09-2008, 14:34

Zgodnie z przewidywaniami sierpień przyniósł najwyższy jak do tej  pory  wzrost  inflacji  bazowej – zarówno w przypadku inflacji bazowejnetto  jak i „nowej” inflacji bazowej, tj. po wykluczeniu cen żywności oraz cen  energii, napisała w  komentarzu po publikacji danych Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH.

Według Kurtek, sierpniowy wzrost  inflacji  bazowej będzie najwyższym w tym roku. Zdecyduje o tym brak zgody URE na podwyżkę cen gazu, która była przewidywana 1 października. W jej ocenie, w kolejnych miesiącach inflacja bazowa będzie niższa, jednak będzie przekraczać 3,5 proc. r/r.

- Dzisiejsze dane, szczególnie te dotyczące inflacji bazowej po wykluczeniu cen żywności oraz cen energii,  będą silnym argumentem za podwyżką stóp procentowych podnoszonym  przez  jastrzębią część RPP. Wskaźnik ten bowiem zawiera w sobie wszystkie te elementy, na które Rada ma wpływ poprzez swoje działania w zakresie stóp procentowych, a jego wzrost w sierpniu należy uznać za spektakularny – napisała Kurtek w komentarzu.

Jej zdaniem, do podwyżki stóp raczej nie dojdzie w najbliższą środę. Prawdopodobne jest natomiast, że stopy wzrosną na posiedzeniu październikowym, kiedy oprócz kolejnej serii miesięcznych danych makroekonomicznych będzie znana także najnowsza projekcja inflacji.

- Dodatkowym argumentem za podwyżką będzie złożona przez rząd deklaracja w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro w 2011 roku. Dane są negatywne dla rynku obligacji i pozytywne dla złotego – pisze ekonomistka Banku BPH.

MD 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurtek: Dane o inflacji argumentem za podwyżką stóp