Kurtek: istotny wkład inwestycji we wzrost PKB w IV kw. 2017

  • PAP
opublikowano: 14-02-2018, 11:07
aktualizacja: 14-02-2018, 11:08

Czwarty kwartał był pierwszym od długiego czasu, gdzie obok konsumpcji gospodarstw domowych istotny wkład we wzrost PKB miały także inwestycje - uważa Monika Kurtek główny ekonomista Banku Pocztowego. GUS podał w środę, że PKB w IV kwartale wzrósł o 5,1 proc. rok do roku.

Monika Kurtek
Zobacz więcej

Monika Kurtek fot. Marek Wiśniewski

"Dynamika PKB przekroczyła 5,0 proc. i tym samym okazała się najwyższa od czwartego kwartału 2011 r. Choć struktura wzrostu PKB zostanie opublikowana dopiero w końcu bieżącego miesiąca to szacunki wskazują, że czwarty kwartał był pierwszym od długiego czasu, gdzie obok konsumpcji gospodarstw domowych, istotny wkład we wzrost PKB miały także inwestycje" - poinformowała Kurtek w komunikacie.

Jej zdaniem tempo wzrostu inwestycji było, jak wskazują wyliczenia, dwucyfrowe, tj. najwyższe od pierwszego kwartału 2015 r. "Trudno na razie ocenić, jaki udział w przyspieszeniu inwestycji miał w końcu 2017 r. sektor publiczny, a jaki prywatny, ale najprawdopodobniej główny prym wiodły nadal inwestycje sektora publicznego" - uważa Kurtek.

Główny ekonomista Banku Pocztowego zauważa, że po wtorkowej publikacji NBP dotyczącej grudniowego eksportu i importu można spodziewać się, że negatywny wkład we wzrost PKB miał w czwartym kwartale 2017 r. eksport netto.

"Wstępny odczyt PKB w czwartym kwartale poprzedniego roku, jak również przewidywana struktura jego wzrostu, pozwalają optymistycznie patrzeć na 2018 r. Jeśli inwestycje +wrzuciły+ już tak wysoki bieg, to jest szansa, że będą w szybkim tempie rosnąć także w roku bieżącym. Jeśli dodatkowo silna pozostanie konsumpcja gospodarstw domowych, a na horyzoncie nie widać raczej czynników, które mogłyby spowodować jej wyhamowanie, to w 2018 r. tempo wzrostu gospodarczego powinno nadal solidnie przekraczać 4,0 proc" - uważa Kurtek.

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w IV kwartale 2017 roku był realnie wyższy o 5,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2016 r. - poinformował w środę GUS.

Urząd poinformował także, że w IV kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,3 proc.

Z kolei PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

GUS przypomina, że dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Pełne dane dotyczące PKB w IV kwartale 2017 r. urząd opublikuje 28 lutego tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurtek: istotny wkład inwestycji we wzrost PKB w IV kw. 2017