Kurtek: przez embargo Rosji inflacja poniżej zera w kolejnych miesiącach

PAP
opublikowano: 13-08-2014, 15:18

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o środowych danych GUS, z których wynika, że inflacja spadła w lipcu do -0,2 proc. mdm i o tyle samo rok do roku:

"To wynik przede wszystkim spadków cen żywności i napojów bezalkoholowych (głównie za sprawą warzyw i owoców), transportu. To też efekt wejścia w życie rok temu ustawy dotyczącej wywozu śmieci, która spowodowała wówczas jednorazowy bardzo wysoki wzrost cen za te usługi, podbijając bazę odniesienia dla roku bieżącego.

Spadki wskaźnika inflacji (CPI) w ujęciu rocznym zobaczymy także w kolejnych miesiącach. Nałożone 1 sierpnia br. embargo przez Rosję na polskie warzywa i owoce, a następnie rozszerzone embargo 7 sierpnia o kolejne produkty, m.in. drób, ryby, mleko i nabiał, spowodują dłuższe i głębsze spadki wskaźnika CPI niż oczekiwano tego jeszcze miesiąc temu.

Nie ulega wątpliwości, że nowe warunki zmuszą NBP do kolejnej rewizji w dół ścieżki inflacji, która została zaprezentowana Radzie Polityki Pieniężnej w lipcu.

Średnioroczny wskaźnik CPI w 2014 r. wyniesie, według moich szacunków, ledwie 0,1-0,2 proc. Wiele wskazuje również na to, że w drugiej połowie br., na skutek +wojny na sankcje+ między Rosją a Zachodem, wyhamuje tempo wzrostu PKB, co ostatecznie skłoni RPP do obniżki stóp procentowych. W mojej ocenie takie cięcia prawdopodobne są w październiku i listopadzie, po 25 pkt bazowych".

Monika Kurtek, fot. Marek Wiśniewski
Monika Kurtek, fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane