Kurtek: tak niski deficyt budżetowy w 2017 r. to jednak niespodzianka

PAP
opublikowano: 31-01-2018, 15:06
aktualizacja: 31-01-2018, 15:08

Deficyt budżetowy w 2017 r. w wysokości ok. 25 mld zł to znakomity wynik oraz niespodzianka, mimo zapowiedzi przedstawicieli rządu, że deficyt będzie niższy od zapisanego w ustawie budżetowej - powiedziała PAP główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Zobacz więcej

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego / Fot. Marek Wiśniewski

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że budżet państwa zakończył 2017 r. deficytem w wysokości 25,4 mld zł, wobec dopuszczonego w wysokości ponad 59,3 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetu w 2017 r. wyniósł 42,7 proc. wartości planowanej w ustawie budżetowej na 2017 r.

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej tak niski deficyt to efekt m.in. bardzo dobrej ściągalności dochodów, zwłaszcza z VAT.

Monika Kurtek w rozmowie z PAP przypomniała, że premier Mateusz Morawiecki oraz nowa minister finansów zapowiadali deficyt w 2017 roku w granicach 30 mld zł.

"Jednak deficyt w wysokości ok. 25 mld to niespodzianka i bardzo pozytywny wynik" - zaznaczyła. Zgodziła się ze stanowiskiem minister finansów, że to w dużym stopniu efekt wyższych dochodów podatkowych, przede wszystkim z VAT.

Jednak, w opinii głównej ekonomistki Banku Pocztowego, to nie tylko efekt uszczelnienia systemu podatkowego, ale także skutek wyjątkowo dobrej koniunktury gospodarczej, która ma wpływ na wzrost dochodów podatkowych.

Rozmówczyni PAP dodała, że niski deficyt to także pozytywny sygnał z punktu widzenia budżetu na 2018 rok. Tym bardziej, że w bieżącym roku też należy oczekiwać dobrej koniunktury gospodarczej, a więc również wyższego wzrostu PKB niż zapisane w budżecie 3,8 proc.

"Nie należy zatem oczekiwać, że w 2018 roku pojawią się problemy budżetowe" - ocenia Kurtek.

W jej opinii, także w 2018 roku można oczekiwać niższego deficytu budżetowego, niż zapisane w ustawie 41,5 mld zł. Choć, jak zaznacza Kurtek, deficyt może być wyższy niż tegoroczne 25 mld zł. Tym bardziej, dodaje, że na około 9 mld zł szacowane są np. koszty obniżenia wieku emerytalnego, a w 2018 roku nie należy się też spodziewać wpłat z zysku NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurtek: tak niski deficyt budżetowy w 2017 r. to jednak niespodzianka