Kurtyka: resort energii nie pracuje nad połączeniem Lotosu i Orlenu

PAP
opublikowano: 03-04-2017, 13:01
aktualizacja: 03-04-2017, 13:02

Resort energii nie pracuje nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos, poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka, odpowiedzialny za sektor paliwowy.

W odpowiedzi na zapytanie poselskie z 21 marca br., Kurtyka napisał, że w sprawie połączenia spółek PKN Orlen i Grupy Lotos, "uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Energii nie prowadzi prac dotyczących połączenia ww. podmiotów".

W połowie lutego br. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że choć poziom udziału skarbu państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, to jednak trzeba go podnieść. "Połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy skarbu państwa" - mówił.

Po tej wypowiedzi Kowalczyka szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że rząd nie podjął "jeszcze" żadnych działań w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. "W ramach rządu nie podjęliśmy jeszcze żadnych działań w tej sprawie" - mówił.

Grupa Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w tym segmencie w Europie. Posiada spółki zależne na Litwie, w Niemczech, w Czechach oraz w Kanadzie.

Grupa Lotos zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, oleju napędowego do celów opałowych (lekki olej opałowy), paliwa lotniczego oraz ciężkiego oleju opałowego. Koncern specjalizuje się także w produkcji i sprzedaży olejów smarowych i asfaltów.

Michał Kurtyka
Zobacz więcej

Michał Kurtyka fot. Marek Wiśniewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Kurtyka: resort energii nie pracuje nad połączeniem Lotosu i Orlenu