Kurtyna opada, oklasków nie będzie

Andrzej Nierychło
25-07-2005, 00:00

W tym tygodniu Sejm odbędzie czterodniowe posiedzenie, 108. w tej kadencji

i zapewne ostatnie. Za dwa miesiące wybrany zostanie nowy skład parlamentu, upłynie jeszcze kilka tygodni na niezbędne prace organizacyjne, zanim nowy Sejm podejmie swoje obowiązki. Kraj wchodzi więc w okres kwartalnego, co najmniej, zastoju w pracach ustawodawczych.

Tymczasem w toku prac sejmowych znajdują się jeszcze 184 projekty ustaw — i niemal wszystkie trafią do kosza. Są w bardzo różnych stadiach prac i mają bardzo rozmaity „staż parlamentarny”. Najstarszy projekt pochodzi z marca 2001 r., a zatem jeszcze z poprzedniej kadencji (obywatelski, tylko takie nie przepadają); widocznie sprawa nie jest taka pilna, chodzi o szczegóły systemu emerytalnego dla służb mundurowych.

Podczas poprzedniego, 107. posiedzenia, Sejm uchwalił 44 ustawy. Od jutra do piątku posłowie będą taśmowo rozpatrywać niemal wyłącznie poprawki Senatu. Jednak ciekawe, że porządek obrad 108. posiedzenia, kończącego kadencję, przewiduje także rozpoczęcie prac na kilkoma... nowymi projektami.

Jest wśród nich ustanowienie Dnia Solidarności na 31 sierpnia i Dnia Papieża Jana Pawła II na 16 października, zatem wolno zakładać, że istnieje zamiar przeprowadzenia całej procedury legislacyjnej w toku jednego posiedzenia, z zastosowaniem nadzwyczajnych dopalaczy prawnych. Wynika z tego, że mundurowi emeryci poczekają na nowe przepisy jeszcze jedną kadencję.

Nastroje są takie, że Sejm IV kadencji pożegnamy bez żalu. Oby tylko jesienią nie trzeba było za nim zatęsknić...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Nierychło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurtyna opada, oklasków nie będzie