Kurylczyk: Do 2013 r. Polska musi wybudować 3 tys. km autostrad

09-11-2004, 14:53

Do 2013 r. Polska musi wybudować prawie 3 tys. km autostrad - poinformował we wtorek we Wrocławiu wiceminister infrastruktury Jan Kurylczyk.

Kurylczyk, odpowiedzialny w Ministerstwie Infrastruktury za program budowy autostrad i dróg ekspresowych, obecnie konsultuje ten plan w poszczególnych województwach.

"Jeżeli Hiszpania wybudowała 2 tys. km w 10 lat, to my też możemy. A do 2013 r. powinno powstać u nas 2 tys. 850 km autostrad. W Europie cena kilometra autostrady wynosi od 3,5 mln do 12 mln euro, co zależy od wielu czynników, takich jak projekt techniczny, czy ukształtowanie terenu. U nas ta cena wynosi około 6,5 mln euro za kilometr" - powiedział Kurylczyk.

Poinformował, że autostrady A2 i A4 przebiegające od zachodniej granicy Polski, powinny się zakończyć przed wschodnią granicą, za Tarnowem i Warszawą.

"Ważniejsze jest pociągnięcie tras A1 i S3 z północy na południe, tak aby odblokować polskie porty i połączyć je z systemem autostrad niemieckich oraz austriackich" - podkreślił Kurylczyk.

Według niego, priorytetowe znaczenie ma skomunikowanie Wrocławia z Warszawą przez Łódź. Aby tak się stało, musi powstać trasa ekspresowa S8, wykorzystująca już istniejące odcinki drogi z Dolnego Śląska do stolicy.

W latach 2006 - 2008 ma powstać autostradowa obwodnica Wrocławia. Na prace przygotowawcze zarezerwowano 28 mln zł. Całość projektu ma kosztować 1,3 mld zł. 305 mln euro na ten cel ma pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurylczyk: Do 2013 r. Polska musi wybudować 3 tys. km autostrad