Kutnowskie gminy razem walczą o pieniądze z UE

MBE
opublikowano: 20-05-2011, 12:27

Związkowi łatwiej startować w unijnych konkursach niż pojedynczym samorządom. A i na oszczędności można liczyć.

Samorządy z powiatu kutnowskiego pokazują, że warto wspólnie realizować istotne dla gmin projekty. Bo razem jest łatwiej i taniej. W ramach Związku Gmin Powiatu Kutnowskiego (ZGPK) szykują się do kolejnej wspólnej inwestycji. Właśnie ogłosiły przetarg na montaż kolektorów słonecznych na dachach 30 budynków użyteczności publicznej, czyli przede wszystkim szkół i budynkach administracyjnych urzędów. Całkowity koszt projektu to ponad 1,5 mln zł, ale dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego wynosi prawie 1,2 mln zł. Projekt ma ruszyć w lipcu tego roku, a zakończyć się w grudniu 2012 r. Oferty można składać do 31.05.

Związek powstał 18 lat temu, tworzy go jedenaście gmin z powiatu kutnowskiego
oraz cztery z sąsiedniego powiatu łęczyckiego (Bedlno, Daszyna, Dąbrowice, Góra Św. Małgorzaty, Grabów, Kutno - miasto i gmina, Krośniewice, Krzyżanów, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów, Strzelce, Witonia i Żychlin). Zamieszkuje je ponad 124 tys. mieszkańców.
-  Powstał dla rozwiązania spraw, z którymi gminy nie mogły sobie same do końca poradzić, np. z gospodarką odpadami. Gdy ten problem rozwiązano, związek się przeobraził - rozpoczęliśmy edukację ekologiczną w szkołach, a kiedy pojawiły się pieniądze unijne, zaczęliśmy startować w konkursach - mówi Jakub Świtkiewicz, przewodniczący zarządu ZGPK.

Związek dysponuje własnym budżetem. Dochodami są składki członkowskie gmin, dochody z majątku związku, z prowadzonej działalności gospodarczej oraz dotacje celowe na realizację zadań.
W ciągu ostatnich kilku lat ZGPK przeprowadził kilka znaczących inwestycji, takich jak budowa i przebudowa ponad 54 km dróg gminnych za prawie 22 mln zł czy kanalizacji sanitarnej za 6,7 mln zł.
- Razem jesteśmy w stanie lepiej walczyć o unijne pieniądze i realizować większe projekty. Niektórym wymaganiom konkursowym pojedyncza, mała gmina nie jest w stanie sprostać - zaznacza Jakub Świtkiewicz.
Razem jest też taniej. Za przygotowanie wspólnej dokumentacji trzeba zapłacić mniej niż stworzenie każdej z osobna dla kilkunastu gmin, mniej kosztuje też realizacja inwestycji. Większe projekty kuszą bowiem sporo konkurencyjnych firm.
- Nasze przetargi są dla nich atrakcyjne, dlatego zyskujemy na nich kilka procent oszczędności - mówi Jakub Świtkiewicz.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kutnowskie gminy razem walczą o pieniądze z UE