Kuwejt oczekuje wzrostu ceny ropy do 60 USD

opublikowano: 15-12-2016, 12:09

Essam al-Marzouk, minister energii Kuwejtu oczekuje, że cena ropy wzrośnie do 60 USD za baryłkę.

Minister oczekuje wzrostu ceny ropy w związku z ograniczeniem wydobycia przez OPEC i innych producentów spoza kartelu. Nie podał okresu, w którym spodziewa się osiągnięcia kursu 60 USD. Podkreślił, że jest optymistą jeśli chodzi o skuteczność zawartego niedawno porozumienia producentów. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

- Oczekujemy notowań ropy w zakresie 50-60 USD za baryłkę kiedy uzgodnione ograniczenie wydobycia wejdzie w życie w styczniu – powiedział Marzouk. – Spodziewamy się wzrostu kursu później do 60 USD i mamy nadzieję, że ustabilizuje się ona na tym poziomie. To dobra cena dla nas i pozwoli utrwalić wielkość wydobycia producentów z OPEC oraz do nie należących do niego – dodał.

W czwartek ropa WTI ze styczniowych kontraktów drożeje o 0,5 proc. do 51,31 USD. Ropa Brent z lutowych kontraktów drożeje o 1,0 proc. do  54,44 USD.

Kuwejt przewodzi komitetowi OPEC, który ma monitorować dotrzymywanie zobowiązań państw dotyczących wielkości wydobycia. Marzouk powiedział, że dotychczasowe sygnały są „bardzo zachęcające”.

- W styczniu będzie bardziej jasne kto się stosuje do porozumienia i mamy nadzieję, że będą to wszyscy – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu