KW będzie potrzebować dodatkowych 300-600 mln zł, jeśli nie zamknie 4 kopalń (powt.)

opublikowano: 04-11-2003, 09:40

ISB: Kompania Węglowa (KW) będzie potrzebować dodatkowo od 300 do 600 mln zł dofinansowania w przypadku rezygnacji z likwidacji czterech kopalń i zastąpienie tego wariantu łączeniem lub równomiernym ograniczaniem wydobycia, powiedział agencji ISB w poniedziałek Zbigniew Madej, rzecznik spółki.

"Osiągnięcie rentowności Kompanii Węglowej zakładanej na 2005 roku musiałoby być osiągnięte z kolejnymi dofinansowaniami około 300 mln w przypadku łączenia kopalń lub 600 mln zł w przypadku równomiernego ograniczania wydobycia we wszystkich 23 kopalniach" - powiedział Madej.

Tymczasem KW oczekuje na 400 mln zł dokapitalizowania w akcjach płynnych oraz 400 mln zł w aktywach niepłynnych, które rząd obiecał zrealizować do końca września. Pierwotnie warunkiem dokapitalizowania miał być plan wygaszenia wydobycia o 9,2 mln ton poprzez likwidację kopalń.

KW przedstawiła program zmniejszenia wydobycia oraz plan likwidacji do końca 2003 roku czterech kopalń: "Bytom II" i "Centrum" w Bytomiu, "Polska-Wirek" w Rudzie Śląskiej oraz "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych, jednak wskutek protestów górników nie przystąpiono do realizacji programu.

Oprócz likwidacji kopalń pojawiły się nowe rozwiązania, takie jak łączenie kopalń przy jednoczesnym przekazaniu kopalni "Bolesław Śmiały" Południowemu Koncernowi Energetycznemu (PKE) lub też równomiernego ograniczenia wydobycia we wszystkich kopalniach wchodzących w skład KW.

Według poniedziałkowej "Gazety Wyborczej" protesty górników zostały zawieszone po tym, jak posłowie zgłosili poprawkę do projektu ustawy o restrukturyzacji górnictwa, zakładającą, że budżet będzie finansował nie tylko zamykanie, ale i łączenie kopalń.

W projekcie ustawy zakładającej finansowanie z budżetu tylko likwidacji, z końca sierpnia tego roku, poziom zakładanego dokapitalizowania KW wynosił 800 mln zł do końca września 2003 roku oraz kolejnych 500 mln zł w pierwszym kwartale 2004 roku.

W pierwszym kwartale 2003 roku rząd przekazał KW 46 mln akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) o wartości ponad 500 mln zł.

KW rozpoczęła działalność na początku 2003 roku w wyniku połączenia pięciu spółek węglowych. W skład KW weszły wtedy kopalnie ze spółek węglowych: Rudzkiej, Gliwickiej, Nadwiślańskiej i Rybnickiej, a także przejmowanych spółek Bytomskiej Spółki Węglowej. Od lutego go końca września spółka przyniosła 860 mln zł straty.

Całkowite nakłady na reformę górnictwa mają wynieść 6,17 mld zł w latach 2003- 2006.

Według ekspertów polskie górnictwo jest zagrożone upadłością po wejściu Polski do Unii Europejskiej, jeśli nie zostanie zreformowane tak, aby osiągnąć rentowność. Przepisy unijne dopuszczają pomoc publiczną, ale tylko w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego. W przypadku Polski byłoby to dotowanie wydobycia około 55 mln ton rocznie, natomiast obecny poziom 102 mln ton.

Jednocześnie niezbędna będzie zgoda Komisji Europejskiej na proponowany w obecnym programie restrukturyzacji poziom pomocy publicznej, ponieważ pomoc ta będzie obowiązywać w okresie już po przystąpieniu planowanym na maj 2004 roku. KE powinna wydąć zgodę do końca sierpnia 2004 roku.

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS) prognozuje zapotrzebowanie na węgiel w Polsce w 2006 roku na 71,9 mln ton w przypadku wzrostu PKB o 3,6-5,0% oraz 72,6 mln ton, jeśli kraj będzie rozwijał się wolniej - w tempie 1,5-2,5% rocznie. Do 2020 roku zapotrzebowanie na węgiel ma spaść, przy optymistycznym scenariuszu rozwoju, do 58,9 mln ton. (ISB)

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KW będzie potrzebować dodatkowych 300-600 mln zł, jeśli nie zamknie 4 kopalń (powt.)