Kwartalne wyniki spółek nie pozwoliły na wzrosty

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 15-05-2009, 00:00

WIG20 spada już od dwóch dni. Indeks blue chipów zmagał się wczoraj z obroną ważnego poziomu 1800 pkt. Udało się. Nie było jednak łatwo, bo spadała większość zagranicznych indeksów. Do tego pojawiło się wiele rozczarowujących raportów polskich spó-łek z pierwszego kwartału.

To właśnie wyniki kwartalne miały w czwartek niebagatelny wpływ na oblicze GPW. Jeszcze przed sesją rynek zapoznał się z raportami kilku giełdowych tuzów. Ich wyniki były różne, podobnie zresztą jak reakcje inwestorów. Szczególnie mieszane odczucia można mieć po raportach banków. Gigant PKO BP zarobił mniej, niż oczekiwali analitycy. Zysk netto wyniósł 541 mln zł, ale konsensus był na poziomie 645 mln zł. W efekcie akcje państwowego banku potaniały o 3 proc. Inny z bankowych blue chipów — BZ WBK zaskoczył pozytywnie, prezentując wyraźnie wyższy zysk od rynkowych oczekiwań. Nagrodą był wzrost kursu na spadającym rynku. Kwartalną cenzurkę zaprezentował także Kredyt Bank. Zanotował on stratę netto wysokości 37 mln zł, co nie spodobało się analitykom. Rynek też srogo je ocenił. Kurs Kredy Banku zanurkował o 6,3 proc. i był to jeden z najgorszych wyników na rynku.

Inwestorzy obserwowali także sektor paliwowy. Kwartalne wyniki zaprezentowali Orlen i Lotos. Rynek był przygotowany na straty obu rafinerii. Jednak tu także nie obyło się bez niespodzianek. Grupa Orlenu zakończyła kwartał stratą zgodną z prognozami analityków. W przypadku Grupy Lotos była ona większa, niż oczekiwali najwięksi pesymiści. W odpowiedzi na to rynek przecenił akcje gdańskiej spółki o 3,7 proc. Papiery płockiego koncernu zdrożały o 1,5 proc.

Kolejną branżową parą, która dostarczyła rynkowi wyniki, były Agora i TVN. Rynek surowo ocenił 29 mln zł straty kwartalnej telewizji. Wczoraj kurs TVN stracił 5,2 proc., co było najgorszym wynikiem wśród blue chipów. Agora, która wypracowała symboliczny zysk, zanotowała spadek kursu o 1,6 proc.

Jednym z lepiej zachowujących się blue chipów był Asseco Poland. Informatyczna spółka popisała się w pierwszym kwartale dynamiką przychodów i zysków niemal niespotykaną w tym sezonie wyników wśród spółek z WIG20. Uwadze inwestorów nie umknęły słabe wyniki Orbisu oraz LPP. Obie spółki zamknęły kwartał na minusie. To nie spodobało się rynkowi. Kurs Orbisu stracił 8,9 proc., a odzieżowego dystrybutora 6 proc. Wyraźnie traciły akcje dystrybutora butów — NG2. W raporcie kwartalnym obuwnicza spółka poinformowała o wyraźnym spadku rentowności operacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy