Spadek PKB Korei Południowej w minionym kwartale zwiększył przekonanie o przerwaniu podwyżek stóp przez bank centralny, informuje Bloomberg.
PKB Korei Południowej spadł w minionym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim. W ujęciu rocznym rósł o 1,4 proc., a w całym 2022 roku o 2,6 proc. Bank centralny sygnalizował, że spodziewa się spadku PKB w czwartym kwartale. Rynek oczekuje, że styczniowa podwyżka stop o 25 pkt. bazowych jest ostatnią w obecnym cyklu.

Analitycy uważają, że osłabienie gospodarki w czwartym kwartale pokazuje jak trudno hamować inflację wyższymi kosztami pieniądze próbując jednocześnie doprowadzić do tzw. miękkiego lądowania gospodarki w sytuacji globalnego spowolnienia.
- Stopy, ceny ropy i inflacja, wszystko to przyczynia się do osłabienia konsumpcji. Sytuacja jest bardzo trudna – powiedział Chang Jae-chul, główny ekonomista KB Kookmin Banku.
Bloomberg zwraca uwagę, że Korea Południowa jest uważana za wskaźnik stanu globalnej gospodarki w związku ze znacznym uzależnieniem kraju od handlu międzynarodowego i szczególnie silnego powiązania z gospodarkami USA, Chin i Japonii.
Ekonomiści banku centralnego prognozują, że w 2023 roku PKB Korei Południowej wzrośnie o mniej niż 1,7 proc.