Kwartalny zysk Orlenu wyższy od oczekiwań

PAP
opublikowano: 26-01-2017, 08:25

PKN Orlen miał w IV kwartale 2016 roku 1,789 mld zł zysku netto wobec 81 mln zł straty przed rokiem. Wynik był wyższy od konsensusu na poziomie 1,714 mld zł.

Wynik operacyjny wzrósł do 2,789 mld zł wobec 189 mln zł straty operacyjnej w IV kw. 2015 r. EBIT był wyższy od średniej prognoz analityków na poziomie 2,481 mld zł.

Przychody grupy wzrosły do 22,902 mln zł z 20,087 mld zł przed rokiem. Analitycy oczekiwali nieco wyższej sprzedaży, na poziomie 21,211 mld zł.

Wzrost sprzedaży o 14 proc. rok do roku wynika ze wzrostu ceny ropy i wolumenów sprzedaży.

Jak podała spółka, EBITDA LIFO przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów trwałych wyniosła w IV kw. 2016 r. 2,655 mld zł wobec 1,866 mld zł przed rokiem.

Orlen tłumaczy, że na wzrost tej pozycji o 0,8 mld zł rok do roku pozytywnie wpłynęło zwiększenie wolumenów sprzedaży, marż paliwowych i pozapaliwowych w detalu, a także odszkodowania z tytułu pożaru Steam Cracker w Litvinovie i przeszacowanie zapasów. Ujemny wpływ miały z kolei niższe marże handlowe na produkty rafineryjne.

Efekt LIFO w wyniku wzrostu cen ropy wyniósł w ostatnim kwartale 2016 roku 0,5 mld zł.

Z kolei wynik na działalności finansowej wyniósł minus 0,3 mld zł. To głównie efekt ujemnych różnic kursowych, w tym minus 0,2 mld zł z tytułu niezrealizowanych różnic kursowych od kredytów i pożyczek oraz kosztów odsetkowych.

Na wszystkich rynkach, na których obecny jest koncern, z wyjątkiem Niemiec, w IV kwartale 2016 roku odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego i benzyn, przy czym na rynku polskim wzrost konsumpcji oleju napędowego wynosił 24 proc. rok do roku.

Spółka w komunikacie zwraca uwagę, że skorzystała na ograniczeniu szarej strefy.

"(...) konkurencja na rynku paliw po latach stała się uczciwsza. Koncern doskonale wykorzystał tę szansę i jestem przekonany, że dalsze zmiany legislacyjne w tym zakresie, wraz z konsekwentną realizacją przyjętej niedawno strategii, będą przekładać się również na umacnianie naszej pozycji na rynku" – poinformował cytowany w komunikacie Wojciech Jasiński, prezes Orlenu.

Wynik EBITDA LIFO segmentu downstream w IV kwartale 2016 roku wyniósł 2,3 mld zł i był wyższy o 0,7 mld zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Na poprawę wpłynął wyższy o 7 proc. przerób ropy po uruchomieniu po postojach awaryjnych instalacji FKK i Steam Cracker w Unipetrolu oraz wzrost łącznych wolumenów sprzedaży o 7 proc.

Wynik segmentu wsparła też m.in. kwota 0,3 mld zł z tytułu odszkodowania po pożarze Steam Cracker w Litvinowie. Negatywny wpływ miały z kolei m.in. niższe marże na produktach petrochemicznych i nawozach sztucznych.

Segment detaliczny z kolei wypracował rekordową EBITDA LIFO na poziomie 440 mln zł.

"Rezultat został osiągnięty przy wyższych o 1 proc. rdr łącznych wolumenach sprzedaży, w tym wzroście w Polsce o 4 proc., Czechach o 15 proc. i na Litwie o 8 proc. oraz spadku w Niemczech o 8 proc." - podano w raporcie.

W tym okresie odnotowano wzrost marż paliwowych na rynku polskim i niemieckim przy niższych marżach na rynku czeskim i litewskim, a także wzrost marż pozapaliwowych na rynku polskim, niemieckim i czeskim.

Koncern kontynuował rozwój oferty pozapaliwowej, otwierając w IV kwartale 2016 roku 39 punktów Stop Cafe i Stop Cafe Bistro. Na koniec roku łącznie funkcjonowało 1691 punktów, w tym 1500 w Polsce, 168 w Czechach i 23 na Litwie.

W obszarze wydobycia kontynuowane były prace na polskich i kanadyjskich aktywach.

W ramach krajowych koncesji prowadzono akwizycję danych sejsmicznych oraz wykonano test produkcyjny otworu na obszarze Bieszczady. Jednocześnie uruchomiono produkcję z nowego otworu w ramach wspólnych operacji z PGNiG (Kopalnia Karmin).

W Kanadzie z kolei w minionym kwartale oddano do użytkowania instalację uzdatniania gazu na obszarze Ferrier/Strachan i rozpoczęto wiercenie 7 otworów. Podłączono także do produkcji 2 odwierty oraz wykonano 1 zabieg szczelinowania.

Segment wydobycia odnotował w IV kwartale 2016 roku EBITDA na poziomie 128 mln zł oraz nakłady inwestycyjne w wysokości 125 mln zł.

Na koniec 2016 roku zadłużenie netto PKN wynosiło 3,4 mld zł (spadek o 1,6 mld zł kdk). Poziom dźwigni finansowej wyniósł 11,5 proc.

fot. Marek Wiśniewski
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane