Kwaśniewski: 142 mld euro na rozwój społeczny i gospodarczy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2005, 12:06

Narodowy Plan Rozwoju mówi o 142 mld euro, które w latach 2007-2013 będzie można przeznaczyć na rozwój infrastruktury, kapitału ludzkiego, na zmniejszenie dysproporcji w rozwoju regionów i rozwiązywanie problemów restrukturyzacji obszarów wiejskich - podkreślił prezydent Aleksander Kwaśniewski

Narodowy Plan Rozwoju mówi o 142 mld euro, które w latach 2007-2013 będzie można przeznaczyć na rozwój infrastruktury, kapitału ludzkiego, na zmniejszenie dysproporcji w rozwoju regionów i rozwiązywanie problemów restrukturyzacji obszarów wiejskich - podkreślił prezydent Aleksander Kwaśniewski

"To kwoty zupełnie nieporównywalne ze środkami, którymi dysponowaliśmy w ostatnich kilkunastu latach, pozwalające kilkakrotnie zwiększyć wydatki modernizacyjne i inwestycje publiczne" - powiedział prezydent podczas konferencji inaugurującej debatę w sprawie NPR.

Kwaśniewski ocenił, że jeśli te pieniądze zostaną dobrze wydane, to jest to w stanie odmienić wizerunek naszego kraju. Zaznaczył jednocześnie, że problem jest taki - jak te środki wykorzystać.

"Instytucje publiczne wszystkich szczebli, zwłaszcza samorządy wojewódzkie, którym przypadnie rola dobrego wydatkowania 1/3 kwot zapisanych w NPR, muszą ulec wzmocnieniu. Zadaniem tych władz jest stworzenie mechanizmów planowania i efektywnego wykorzystania pieniędzy tym bardziej, że trzeba się liczyć z potencjalnymi zagrożeniami, np. ryzykiem korupcji czy brakiem ludzi o odpowiednich kwalifikacjach" - powiedział prezydent.

Zaznaczył także, że patrząc na ogromne liczby zawarte w NPR nie wolno zapomnieć, że "mówimy jedynie o działaniach, które mają ułatwić szybki rozwój, a nie zastąpić aktywność gospodarczą Polaków".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane