Kwaśniewski nie wyklucza kandydowania na sekretarza generalnego ONZ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 20:17

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznaje, że przez przedstawicieli krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest pytany o to, czy byłby gotowy kandydować na stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Nie odpowiedział oficjalnie, że jest zainteresowany tym stanowiskiem, nie wyklucza jednak kandydowania.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznaje, że przez przedstawicieli krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest pytany o to, czy byłby gotowy kandydować na stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Nie odpowiedział oficjalnie, że jest zainteresowany tym stanowiskiem, nie wyklucza jednak kandydowania.

"Nie odpowiedziałem w sposób oficjalny. Powiedziałem natomiast, że można dzisiaj rozważać, można sondować tę (Kwaśniewskiego) kandydaturę i jak rozumiem, w ramach takiego sondowania toczą się dyskusje" - powiedział Kwaśniewski na środowej konferencji prasowej.

Środowa "Rzeczpospolita" napisała, że Aleksander Kwaśniewski jest wśród trzech najpoważniejszych kandydatów do sukcesji po sekretarzu generalnym ONZ Kofim Annanie. Jego konkurenci to, według gazety, wicepremier Tajlandii  Surakiart Sathirathai i niedawny zastępca sekretarza generalnego ONZ Lankijczyk  Jayantha Dhanapala.

Prezydent pytany o doniesienia "Rzeczpospolitej" powiedział, że nie została do tej pory wdrożona oficjalna procedura wyłaniania kandydatów na następcę Annana. Nie ma też oficjalnych rozmów w tej sprawie. Przyznał natomiast, że w kuluarach trwają spekulacje. Kadencja obecnego sekretarza generalnego ONZ upływa w grudniu przyszłego roku.

Prezydent tłumaczył, że w ONZ trwa w tej chwili dyskusja, kto powinien zastąpić Annana, który pochodzi z Afryki. Kraje azjatyckie uważają, że następca Annana powinien pochodzić z Azji, twierdząc, że Europa miała już swoich sekretarzy generalnych.

Kwaśniewski zwrócił natomiast uwagę, że żaden dotychczasowy sekretarz generalny ONZ nie pochodził z Europy Środkowo-Wschodniej, podczas gdy z Azji pochodził U Thant (urodzony w Birmie U Thant był sekretarzem generalnym ONZ w latach 1961-71).

"Europa Środkowo-Wschodnia, szczególnie po wydarzeniach lat 90-tych na Bałkanach i w Związku Radzieckim, jest sporą grupą. To dziś prawie trzydzieści państw" - podkreślał Kwaśniewski.

Dodał, że nie są jeszcze znane stanowiska pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa NZ w sprawie sukcesji po Annanie. Wybór nowego sekretarza generalnego wymaga jednomyślnej zgody Chin, Francji, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kwaśniewski nie wyklucza kandydowania na sekretarza generalnego ONZ